Drzwi wejściowe to bardzo ważny element wyposażenia mieszkania. To one zapewniają domownikom bezpieczeństwo i chronią pomieszczenia przed utratą ciepła. Wśród wielu ofert na rynku znaleźć można drzwi zewnętrzne wykonane z drewna, z PCW, ze stali czy z aluminium. Różne systemy konstrukcji, tysiące kolorów i okładzin także nie ułatwiają wyboru. Czym zatem kierować się przy podejmowaniu tak ważnej decyzji?

Bardzo często cena jest najważniejszym kryterium wyboru, ale niestety równie często okazuje się to błędnym podejściem. Nie zawsze bowiem kwota, którą trzeba zapłacić za drzwi wejściowe, jest odpowiednia do ich jakości, do stopnia bezpieczeństwa, jakie one oferują, oraz do parametrów termoizolacyjności, przypisanych do danego modelu. Drogie drzwi wejściowe mogą, ale wcale nie muszą być tymi najlepszymi. Warto zatem najpierw ustalić ważne, indywidualne parametry techniczne drzwi, a dopiero potem szukać optymalnego wariantu cenowego.

Po pierwsze – materiał

Wybór materiału, z którego zrobione będą drzwi zewnętrzne, ma ogromne znaczenie, i to nie tylko z punktu widzenia estetyki. Najważniejszą sprawą jest termoizolacyjność wyrażana współczynnikiem przenikalności ciepła. Im jest on niższy, tym lepiej. I choć najpopularniejszymi drzwiami wejściowymi są te wykonywane ze stali, to bardzo trudno je ocieplić. Zwykle są dość tanie, ale drewniana rama pokryta arkuszami blachy może powodować duże straty ciepła.
Drzwi wykonane z PCW są najtańsze. Na ogół mają dość dobry współczynnik przenikalności ciepła i stosunkowo łatwo zgrać je wizualnie ze stolarką okienną, ale zapewniają niewielkie bezpieczeństwo domownikom.
Zdecydowanie lepiej w tym zestawieniu wyglądać będą drzwi drewniane. To one zapewnią domownikom najwięcej ciepła. Ich rama i ościeżnica zwykle wykonane są z drewnianej klejonki. Skrzydła drzwiowe pokrywa się sklejką, czasem płytą HDF. Powierzchnia drzwi wykańczana jest na różne sposoby. Stosuje się z powodzeniem zarówno syntetyczne okleiny, jak i szlachetne, drewniane forniry. Drewniane drzwi wejściowe posiadają bardzo dobre współczynniki przenikalności ciepła.
Zdecydowanym liderem jest jednak aluminium. Drzwi wejściowe z tego materiału wielu osobom kojarzą się z tymi montowanymi w obiektach użyteczności publicznej. To prawda. Jednak wraz z rozwojem technologii, dzisiejsze wykończenia drzwi do złudzenia mogą przypominać drzwi drewniane. Często pokryte są nowoczesnymi okładzinami o ciekawych i modnych fakturach oraz kolorach. Na ogromną uwagę zasługują ich właściwości termoizolacyjne, bo drzwi tego typu bez problemu mogą spełniać wymogi stawiane drzwiom montowanym w domach pasywnych. 

Wymagania techniczne

Dobre drzwi zewnętrzne powinny być trwałe, szczelne, muszą zapobiegać stratom ciepła, a jednocześnie powinny chronić domowników przed niepożądanym hałasem. Aby spełnić te wszystkie wymagania, w skrzydłach drzwi umieszcza się specjalne materiały termoizolacyjne, dźwiękochłonne i wzmacniające. Łatwo więc stwierdzić, że w grubszym skrzydle drzwiowym zmieści się znacznie więcej cennych wypełnień, które sprawią, że drzwi będą miały naprawdę dobrą jakość.
Kupując drzwi zewnętrzne, warto się upewnić, że ich współczynnik przenikalności ciepła nie przekracza 1,5 W(m2K). Z kolei klasa wodoszczelności drzwi nie powinna być niższa niż 3. Duże znaczenie ma także współczynnik dźwiękochłonności R, który w zasadzie nie powinien być niższy niż 30 dB.
Trzeba także zwrócić uwagę na klasę bezpieczeństwa, jaką posiadają drzwi wejściowe. Informuje o tym parametr RC1 do RC6. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. Dla przykładu można dodać, że drzwi określone parametrem RC2 to 3-minutowa odporność na włamanie, a te o parametrze RC4 już przez 10 minut są w stanie oprzeć się włamywaczowi.
Podejmując decyzję o zakupie drzwi wejściowych, warto zatem przyjrzeć się wnikliwie wszystkim ich parametrom. Dopiero potem można zająć się estetyką, wyborem okładziny i koloru, a na końcu wziąć pod uwagę cenę.