Urządzanie kuchni to wielka przyjemność. To tu spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki dla wszystkich domowników, więc staramy się zorganizować całą przestrzeń nie tylko pięknie, ale przede wszystkim funkcjonalnie i ergonomicznie. Z uwagi na wielość detali, podczas wyposażania kuchni bardzo łatwo popełnić błąd, który potem będzie codziennie przypominał nam o sobie. Warto zastanowić się między innymi nad zlewozmywakiem kuchennym, by wybrany model spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Dziś, gdy niemal w każdej kuchni jest lub za chwilę będzie zmywarka, wiele osób zadaje sobie pytanie o generalne znaczenie zlewozmywaka. Twierdzą one, że wystarczy, jeśli będzie się on dobrze wpisywał w ogólny wystrój kuchni. Jednak to nie jest prawdą, bo pomimo zakupu zmywarki zlewozmywak jest cały czas niezbędnym i stale wykorzystywanym elementem wyposażenia kuchni. Służy każdemu do mycia pojedynczych naczyń, bardzo często myje się w nim duże garnki czy wazony, nie mówiąc o zwykłym przygotowaniu posiłków, gdy większość produktów wymaga dokładnego umycia pod bieżącą wodą. Nie wolno też zapomnieć o częstym myciu rąk, które jest niezbędne w czasie przygotowywania posiłków.

Wielkość zlewozmywaka

Standardowe, stojące szafki kuchenne mają głębokość 60 cm, a szerokość zlewozmywaków zwykle nie przekracza 50 cm. Nie trzeba zatem się obawiać, że zabraknie tu miejsca. Po montażu i tak zostanie bezpieczne kilka centymetrów z każdej strony. Dużo większą uwagę należy poświęcić długości zlewozmywaka. Duże egzemplarze zwykle nie mieszczą się w jednym module szafkowym. Jeśli jednak wyposażone są w ociekacz, to powinien on zmieścić się w grubości blatu, pod warunkiem, że ma on co najmniej 28 mm. Wówczas śmiało można go zamontować nawet w obudowie nad zmywarką, bo umieszczenie zlewozmywaka w jej bezpośrednim sąsiedztwie wydaje się wręcz niezbędne.

Najczęściej bywa tak, że jedna komora zlewozmywaka wymaga szafki o szerokości 40 cm, półtorej komory potrzebuje 60 cm, a dwie komory zajmą co najmniej 80 cm. Tu też od razu rodzi się pytanie – jak duży zlewozmywak jest nam potrzebny? Największy wpływ na decyzję powinny mieć dwa czynniki. Po pierwsze jest to wielkość kuchni. Jeśli dysponujemy niewielkim aneksem kuchennym, to warto postawić na zlewozmywak jednokomorowy. Gdy do dyspozycji jest duża kuchnia, to z pewnością dobrze jest zdecydować się na duży, dwukomorowy sprzęt. 

Rodzaje zlewozmywaków i ich ceny

Najtańsze są zwykłe zlewozmywaki stalowe, pokryte emalią. To modele, które łatwo utrzymać w czystości, jednak emalia czasami lubi odpryskiwać, więc trzeba uważać, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Nieco droższe są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, a trochę tańsze te wykonane ze stali chromoniklowej. Te ostatnie są mniej odporne na szorowanie i mogą ulegać odkształceniom.

Obecnie za najlepsze uznawane są zlewozmywaki z kompozytu granitowego. Odporne są na uszkodzenia, zarysowania, niestraszna im wysoka temperatura i łatwo utrzymywać je w czystości. Z kolei posiadacze zasobniejszych portfeli mogą wybrać modne i trwałe zlewozmywaki ceramiczne. Ciekawie też prezentują się zlewozmywaki z tworzywa sztucznego, bo cenione są za odporność nawet na bardzo wysoką temperaturę. Podobno niektóre modele wytrzymują temperatury oscylujące wokół 250 stopni Celsjusza, a producenci twierdzą, że można na nich stawiać bezpośrednio naczynia wyjęte wprost z piekarnika. Jednak warto najpierw sprawdzić, czy zlewozmywak rzeczywiście się do tego nadaje.