Zarówno mieszkania w budynkach wielorodzinnych, jak i domy
 jednorodzinne mogą pozostawiać wiele do życzenia, jeśli chodzi o ciszę, na której wielu z nas zależy. Większość osób nie interesuje się życiem sąsiadów i niekoniecznie chce słyszeć ich rozmowy. Nie każdy chce, aby każdy krok osób mieszkających wyżej był słyszalny w mieszkaniu czy pokoju. To też działa w drugą stronę. Nikt nie chce przeszkadzać sąsiadom. Potrzebne jest zatem skuteczne wyciszenie ścian i podłóg.

Dobre wygłuszenie ścian przynosi ze sobą wiele korzyści o charakterze społecznym. Można czuć się komfortowo w swoim mieszkaniu, nie trzeba chodzić na paluszkach po godzinie 22, można słuchać ulubionej muzyki i oglądać telewizję nawet o 4 nad ranem. Sąsiedzi tego nie usłyszą. Nie będzie więc powodów do tak częstych sąsiedzkich kłótni. Jedni bowiem idą spać o 20 i pragną już o tej godzinie absolutnej ciszy, inni z kolei pracują w domowym gabinecie i potrzebują spokoju w ciągu dnia. To wszystko można pogodzić tylko wówczas, gdy ściany są odpowiednio zabezpieczone. Jakie metody zastosować, aby skutecznie zredukować odgłosy dochodzące z zewnątrz?

Elementy wystroju wnętrza, które wyciszają

Nie każdy jest w stanie zainwestować w specjalne ekrany akustyczne, które rozwiązałyby problem. Trzeba także pamiętać, że taki rozwiązanie zabrałoby sporo miejsca. Każdy natomiast może postawić na elementy wyposażenia wykonane z materiałów, które dobrze pochłaniają dźwięki.
Świetnie w tej roli sprawdzają się pluszowe zasłony, dywany i wykładziny podłogowe, 
a nawet duża liczba poduszek rozłożonych na sofie czy na łóżku w sypialni. I choć całe to wyposażenie sprawi, że dźwięki nie będą się odbijać jak w rezonansowym pudle, to niestety nie uchronią nikogo przed większym hałasem. Dodatkowo niektórzy będą narzekać, 
że wszystkie te przedmioty kumulują kurz, więc niestety nie jest to rozwiązanie dla alergików. 

Bawełniane tapety, czyli świetna izolacja akustyczna

Przyzwyczailiśmy się do ogromnego wyboru tapet. Mnogość kolorów, wzorów i faktur potrafi skutecznie przytłoczyć. W celu osiągnięcia dobrej izolacji akustycznej należy wybierać te, które mają chropowatą powierzchnię. Tu warto zwrócić uwagę na tak zwane tapety bawełniane, które zwane są tapetami, choć na pierwszy rzut oka nie przypominają tradycyjnych pokryć ściennych.
Tapeta bawełniana jest mieszanką bawełny, jedwabiu, różnych minerałów i klejącej substancji roślinnej. Aby je położyć na ściany, trzeba wymieszać cały materiał z wodą i nakładać na powierzchnię za pomocą zwykłej plastikowej packi. Tapety tego typu można stosować w mieszkaniach, w domach jednorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej.
Tapety bawełniane dostępne są w wielu kolorach i wzorach, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że wykonane są z surowców naturalnych. Ich miękkość i porowata budowa sprawiają, 
że doskonale „wchłaniają” one dźwięk. Samo odbijanie się dźwięku od powierzchni pokrytych tapetami bawełnianymi lub powstawanie tak zwanego pogłosu zredukowane jest o około 50%.

Izolacja termiczna i łatwość naprawy

Kolejnym atutem tapet bawełnianych jest duża łatwość ich naprawy. W przypadku zarysowania tradycyjna tapeta się porwie, ściana zaś zarysuje, co wymaga malowania i wymiany tapety. Bawełnianą wystarczy zwilżyć gąbką, a następnie kilkukrotnie przetrzeć. Po chwili uszkodzenie wypełni się materiałem i zostanie naprawione. Jest to szybkie i bardzo proste.
Dźwiękochłonność i łatwość naprawy to nie jedyne zalety tapet bawełnianych. Dzięki nim bez problemu można wyrównać wszystkie nierówności na ścianach i nie potrzeba ich wcześniej gipsować i szpachlować. Tapety te są także doskonałą izolacją termiczną i po ich położeniu można sporo obniżyć koszty ogrzewania.  

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas