Przestronny salon i wspaniała, duża kuchnia to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Większość na co dzień funkcjonuje we wnętrzach, które mogłyby być większe, ale nie są. Często się zdarza, że kuchnia jest zbyt mała i ciasna, a w salonie brakuje przestrzeni. Nie trzeba jednak popadać w rozpacz. Wystarczy zastosować proste triki, które powiększą optycznie pomieszczenia i sprawią, że domownicy poczują się w nich znakomicie.

 Niektóre sposoby optycznego powiększania przestrzenie znane są powszechnie od wielu lat. Wiadomo przecież, że małe wnętrza warto malować farbami o jasnych, pastelowych barwach. Za pomocą białych pasów odcinających powierzchnię sufitu od ścian można optycznie zmniejszać lub zwiększać wysokość pomieszczeni. Można także dopasować kolor ścian do koloru podłogi i w ten sposób uzyskać optycznie większą powierzchnię. Są jednak takie sposoby, które nie wszystkim są znane. Sprawdź, czy warto zastosować je 
w twoim salonie lub kuchni.

Powiększamy pokoje

Nie wszyscy chcą malować pokoje w jasnych barwach. Ci, którzy marzą o tapetach, powinni wybierać te o drobnych wzorach. W takim pomieszczeniu architekci wnętrz zwykle ustawiają lub wieszają na ścianie duże lustro. To prosty trik, który natychmiast optycznie powiększa pokój.
Ci, którzy kochają ciemne kolory, powinni wiedzieć, że stosując je umiejętnie, można nie tylko manipulować optyczną powierzchnią pomieszczenia, ale także „zmieniać” jego kształt. Jeśli pokój jest wąski, ale za to długi, to warto pomalować krótszą ścianę na bardzo ciemny kolor. W tym sezonie jednym z modnych zestawień jest szarość i burgund. Jeśli zatem długie ściany pomalujemy dość jasną szarością, a krótszą głębokim burgundem, to tę ostatnią zdecydowanie wzrokowo przybliżymy i pokój będzie wydawał się bardziej zbliżony do kwadratu niż poprzednio.
Jeśli mamy do czynienia z niskim pomieszczeniem, warto na ścianach namalować pionowe pasy, a pokój będzie wyglądał na znacznie wyższy, niż jest w rzeczywistości. Gdy namalowane zostaną pasy poziome, uzyskamy odwrotny efekt, który świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach bardzo wysokich, bo będą się one wydawać niższe, a więc bardziej przytulne. 

Jak optycznie powiększyć kuchnię?

Pierwszym sposobem, który przychodzi do głowy, jest oczywiście zastosowanie jasnych kolorów i błyszczących powierzchni. Zasada ta dotyczy wszystkich elementów, a więc ścian, podłóg, blatów i szafek. Oczywiście z błyszczącymi elementami nie warto przesadzić, ale naprawdę spora ilość bieli i pastelowych kolorów może uczynić cuda. Warto stosować jednolite płaszczyzny, bo każda faktura, każdy wzór będzie działać na niekorzyść małej kuchni.
W niewielkich kuchniach znacznie lepiej stosować małe płytki ceramiczne i to zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Do zalet małych kuchni należy fakt, że ponieważ powierzchnie tu są niewielkie, to często można sobie pozwolić na droższe płytki, w bardzo oryginalnych wzorach, i nie będzie to zbyt wielkim obciążeniem dla remontowego budżetu.
Najważniejsze jednak w małych kuchniach jest to, aby dbając o każdy detal, nie zagracić tego pomieszczenia. Nie należy ustawiać zbyt wielu przedmiotów na blatach, nie wieszać mnóstwa przyborów kuchennych na ścianach. Im bardziej uda zachować się minimalizm, tym kuchnia będzie wyglądała na większą. 

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas