Kolory ścian w mieszkaniu to najważniejszy element, który tworzy klimat i styl całego wnętrza. Za ich pomocą można optycznie zmieniać rozmiary i kształty pomieszczeń. Dzięki odpowiednim barwom na ścianach powstają przytulne pokoje dzienne lub też salony, w których dominuje wrażenie chłodnej elegancji. Zatem farby do ścian dobierać można odpowiednio do efektów, które chce się osiągnąć. Sprawdź, jak to zrobić.

Wybierając kolory farb, trzeba się naprawdę dobrze zastanowić. Ten sam pokój pomalowany w różny sposób nie tylko będzie zupełnie inaczej wyglądać; kolory będą także wpływały na nastrój i samopoczucie domowników. Żywe barwy będą działały energetyzująco, a chłodne kolory zdecydowanie wyciszą emocje. Z kolei pastele wprowadzą do wnętrz lekki, odprężający nastrój. Warto więc zdać sobie sprawę, że podjęcie kolorystycznej decyzji wymaga solidnego zastanowienia.

Jak dobrać kolor ścian?

Ustalenie kolorystyki każdego wnętrza rozpoczyna się od ścian. Często wybór pada na zupełnie przypadkową barwę, bo wiele osób działa pod wpływem impulsu. Jednak jeszcze częściej wybierane są neutralne kolory farb do pokoju czy salonu, a to już przepis na kolejne wnętrze bez wyrazu i zupełnie anonimowe.
Gdyby przejść się po mieszkaniach w jednym bloku, to trudno byłoby odróżnić wnętrza od siebie. Można się wręcz założyć, że w większości pomieszczeń na ścianach królują biel i szarość, a oznaki indywidualnych upodobań właścicieli ukryto głęboko. Wybierając kolory do salonu i każdego innego wnętrza nie chodzi przecież o to, by działać tak jak inni, by ślepo podążać za sugestiami popularnych, kolorowych magazynów. Warto postawić na własne upodobania i urządzić wnętrza dokładnie według indywidualnych preferencji. 

Kolory ścian do salonu

Samą koncepcję kolorystyczną trzeba wypracować zanim przystąpi się do urządzania całego wnętrza. Warto zadać sobie pytanie o oczekiwania w stosunku do tego pomieszczenia. Jedni przecież marzą o wrażeniu przestrzeni, o szerokiej perspektywie i o dużej ilości światła. Inni
z kolei kochają przytulność i nastrojowy półmrok. Trzeba sobie jednak uzmysłowić, że przytulność i poczucie pewnej otwartej perspektywy nie dadzą się połączyć. To się po prostu wyklucza.
Jeśli marzeniem jest przytulny salon, w którym dominować będzie bliskość, ciepło i umiarkowana ilość światła, to warto wybierać kolory w odcieniach ciepłych brązów, delikatnych beżów,
w ciekawych wariacjach żółci, a nawet w delikatnych rdzawych i pomarańczowych barwach. Gdy salon ma emanować przestrzenią, należy wybierać kolory chłodniejsze, a dominować tu może chłodny błękit, ciekawa zieleń z nutami turkusowymi, albo delikatny, lawendowy fiolet. 

Kolory ścian – inspiracje

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Nie brakuje zatem osób, które od tego uzależniają swoje wybory. Warto więc wiedzieć, że niebieski kolor ścian i to zarówno ten najjaśniejszy, pastelowy, jak i ten granatowy, to barwy, które są chłodne, ale świetnie relaksują, odprężają i uspokajają. Pomarańczowy to ponoć barwa optymistów. Dodaje energii
i radości w każdym wnętrzu. Dobrze komponuje się z niebieskościami i zieleniami.
Naturalne barwy, takie jak beż czy szarość, wspomagają koncentrację, a więc świetnie się pracuje w ich otoczeniu. Warto jednak przełamywać ich monotonię akcentami w zdecydowanych kolorach. Bardzo dobre skojarzenia budzą odcienie żółtego koloru, który znakomicie rozjaśnia szczególnie wnętrza, do których dociera mała ilość światła dziennego. Mimo to nie poleca się malowania na żółto zbyt wielu ścian, bo z czasem kolor ten może wzbudzać irytację. Z kolei czerwień to kolor dla odważnych. Ta dość agresywna barwa działa pobudzająco, ma w sobie wręcz nadmiar energii. Warto ją wykorzystywać, ale z dużą dozą umiaru.