Kolorowe i radosne pokoje dziecięce zawsze wzbudzają zachwyt. Maluchy bardzo dobrze się w nich czują, a to z pewnością wpływa pozytywnie na ich nastrój, a nawet na ogólny rozwój. Otaczajmy dzieci estetycznymi aranżacjami przestrzeni, bo w ten sposób jesteśmy w stanie kształtować ich późniejszy gust. Bierzmy jednak pod uwagę ich upodobania! 

Na ścianach w pokoju malucha powinny pojawić się motywy, postaci lub inne elementy działające na jego wyobraźnię. Powinny go inspirować do działania, jednocześnie dając mu poczucie komfortu i spokoju. W królestwie dziecka nie stosuje się kontrastowych połączeń kolorystycznych, bo te mogą niekorzystnie wpływać na nastrój malucha. Cokolwiek pojawi się na ścianach, nie powinno być utrzymane w intensywnych barwach. Warto stosować spokojne, pastelowe kolory, które budują ciepłą i przytulną atmosferę. Dziś do wyboru mamy wiele rozwiązań aranżacyjnych, bo możemy wykorzystać tapety, fototapety, naklejki i ciekawe, funkcjonalne farby, a efekty ograniczone są tylko głębią naszej wyobraźni.

Ściany bajkowe i nie tylko…

Pokoje maluchów mogą być utrzymane w bajkowym klimacie, co można osiągnąć w prosty sposób, przyozdabiając ścianę fototapetą. Dziecko może wówczas przebywać w towarzystwie swoich ulubionych postaci z bajki. Warto tylko pamiętać, że tak wyrazisty akcent, jakim jest fototapeta, zwykle powinien pojawić się tylko na jednej ścianie, bo inaczej zbytnio zdominuje całą przestrzeń. Pozostałe ściany warto pomalować, używając farby w jednym ze spokojnych kolorów pojawiających się na fototapecie.
Fototapeta nie zawsze musi być kadrem z bajki. Może przedstawiać sportowego idola malucha albo wszechświat, którym coraz więcej dzieci interesuje się od najmłodszych lat. Ciekawie też przedstawiają się zwierzaki z afrykańskiej dżungli albo piękne, stare żaglowce, które ucieszą miłośników powieści Juliusza Verne’a. 

Tapeta w dziecięcym pokoju

Położenie tapety na ścianach w pokoju dziecka jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Najczęściej wybierane są tapety papierowe, które mają wiele zalet. Są bowiem bezpieczne dla maluchów, ładne i niedrogie. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, bo pozwala na stosunkowo częstą zmianę aranżacji ścian, jako że maluchy nieraz nie zdają sobie nawet sprawy z faktu, że w czasie zabawy niszczą tapetę bezpowrotnie. Tapetę papierową łatwo też usuwa się ze ścian, co ułatwia położenie nowej.
Przystępując do wyboru kolorystyki i wzoru, szybko można stwierdzić, że tu paleta opcji jest niemal nieograniczona. Warto jednak kierować się pewnymi zasadami. Duże, wyraziste wzory z pewnością ożywiają dziecięce pokoje, ale potęgują wrażenie chaosu. W królestwie maluchów zwykle znajduje się wiele kolorowych zabawek, przedmiotów i mebelków, więc często lepiej decydować się na tapety w spokojniejszych kolorach, przedstawiające niezbyt agresywne wzory.
Ostatnio przebojem stały się aranżacje ścian rozwijające kreatywność dziecka. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się więc nie tylko farby tablicowe, które pokrywając ścianę dziecięcego pokoju, stają się jedną wielką płaszczyzną do malowania. Dużą popularność zyskały tapety ze wzorami do kolorowania. Dzieci traktują taką ścianę jak zwykłą kolorowankę, wypełniając różne kształty kredkami lub farbami.

Naklejki na ściany – czyli szybko i efektownie

Ciekawą aranżację ścian można uzyskać szybko i bez wielkiego wysiłku, decydując się na dekoracyjne naklejki. Za pomocą kolorowych kwiatów, słoneczek, gwiazd czy nawet postaci z bajek można w kilka chwil odmienić pokój malucha. Naklejki dostępne są w różnych rozmiarach, zatem na ścianie mogą pojawić się i małe, i wielkie elementy. Łatwo więc dostosować je do wielkości pokoju. Do pracy warto zaprosić malucha, który sam może zdecydować, gdzie powinny pojawić się poszczególne elementy, a cała dekoracja ścian będzie wspaniałą, wspólną zabawą. 

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas