Co roku, gdy zbliża się jesień i na dworze robi się coraz chłodniej, zas tanawiamy się, jak utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu czy w domu, zanim na dobre uruchomimy ogrzewanie. Schyłek lata zmusza nas często do zadbania o komfort termiczny, bo zwykle rano i wieczorem w pokojach robi się chłodniej i trzeba je odrobinę dogrzać.

Zimą bywa podobnie, bo czasem siarczysty mróz sprawia, że kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe nie wystarczają i w ruch muszą pójść dodatkowe urządzenia. Ważne jest to, aby były one bezpieczne w użytkowaniu i nie stwarzały zagrożenia dla domowników. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na dogrzanie pomieszczeń jest wykorzystanie sprzętu zasilanego prądem elektrycznym, bo nie powoduje on ryzyka wybuchu lub zatrucia się czadem. Konieczna jest jednak sprawna instalacja elektryczna, która wykluczy możliwość wystąpienia zwarcia elektrycznego i w konsekwencji – pożaru.

Dmuchawy i grzejniki konwektorowe

Wiele osób do dziś zna określenie „farelka”. Pochodzi ono od nazwy niegdyś popularnego producenta termowentylatorów – firmy Farel. Tego typu sprzęty produkuje się do dziś i chętnie są one używane przez klientów. Nie ma się co dziwić, jako że błyskawicznie potrafią nagrzać nawet spore pomieszczenie. Mogą one pracować jedynie pod nadzorem. W urządzeniach tych za element grzejny służą dość cienkie druciki oporowe, które po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury mogą się po prostu przegrzać.
Na podobnej zasadzie funkcjonują inne, bardzo popularne grzejniki konwektorowe. Ich atrakcyjne ceny z pewnością zachęcają do zakupu, a sprzęt sprawdza się świetnie – pod warunkiem, że nikomu nie przyjdzie do głowy przykrywanie takiego grzejnika. Wówczas istnieje bowiem ryzyko wystąpienia pożaru. Po włączeniu urządzenia gorące powietrze natychmiast jest wtłaczane do pomieszczenia, a osoby znajdujące się w pobliżu błyskawicznie odczują przyjemnie wyższą temperaturę. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że wraz z wyłączeniem sprzętu w pokoju szybko zrobi się chłodno. 

Grzejniki olejowe

Ten rodzaj grzejników swoim kształtem przypomina do złudzenia zwykłe kaloryfery. To dość ciężkie urządzenia, a więc zwykle wyposażone są w kółka, tak aby łatwo można było je przesunąć. W grzejnikach tego typu stosuje się olej, który podgrzewany jest za pomocą grzałki elektrycznej. Olej utrzymuje wysoką temperaturę, a grzejnik oddaje ciepło jeszcze nawet przez dwie godziny po odłączeniu zasilania. Przestrzeń co prawda nie nagrzewa się tak szybko, jak w przypadku termowentylatorów czy grzejników konwektorowych, ale w ogrzewanym pomieszczeniu ciepło utrzymuje się znacznie dłużej.
Grzejniki olejowe zwykle wyposażone są w termostat, co sprawia, że po osiągnięciu odpowiedniej temperatury urządzenie samo się wyłącza. Gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego minimum, grzejnik samoczynnie powróci do pracy. Dodatkowymi zaletami takich grzejników jest fakt, że pracują bardzo cicho i nie powodują niepożądanego ruchu powietrza.

Kurtyny powietrzne

Ten rodzaj urządzeń to doskonała broń w walce o efektywne wykorzystywanie energii. Wszyscy dobrze wiemy, jak szybko wychładzają się pomieszczenia, gdy otwarte zostaną drzwi wejściowe, bo zimne powietrze z dworu natychmiast wypiera to pieczołowicie ogrzane. Zaradzić temu może jedynie kurtyna powietrzna. Strumień powietrza, który ona generuje, skutecznie odcina strefy o różnych temperaturach i zapobiega niekontrolowanej utracie ciepła. Kurtyny powietrzne mogą generować zimny lub ciepły strumień powietrza, a to oznacza, że można je wykorzystywać zarówno zimą, jak i latem – wówczas uniemożliwią wtargnięcie do pomieszczenia gorącego powietrza.

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas