Biokominki w zasadzie nadal są nowością na polskim rynku. Docenia je coraz więcej osób, ponieważ są bardzo dobrą opcją dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się urokliwym, nastrojowym blaskiem ognia w mieszkaniach i domach, gdzie nie ma możliwości podłączenia tradycyjnego kominka do instalacji kominowej. Trzeba jednak na wstępie zaznaczyć, że biokominek nie zastąpi normalnego ogrzewania, ale może być jego miłym uzupełnieniem.

Można wybierać pomiędzy biokominkami wolnostojącymi lub tymi, które montuje się na ścianach. We współczesnych aranżacjach wnętrz spotyka się je zarówno w salonach czy sypialniach, jak i w kuchniach bądź – co zaskakujące – w łazienkach. Coraz częściej biokominki pojawiają się na tarasach i balkonach mieszkań w blokach, bo nawet w takim budownictwie wielorodzinnym można spędzać urocze wieczory wokół ognia na świeżym powietrzu.

 

Budowa i działanie biokominka

Obudowy biokominków najczęściej wykonane są z metalu, ale są też modele o bardziej wyszukanych kształtach, zrobione z ceramiki, kamienia lub nawet z drewna. W środku znajduje się palenisko ze stali nierdzewnej, które ma wbudowany system regulujący siłę płomienia. W niektórych modelach strumień ciepłego powietrza można ustawić w konkretnym kierunku.
Aby w biokominku pojawił się płomień, potrzebne jest paliwo. W tego typu urządzeniach używa się specjalnego biopaliwa, które produkowane jest z denaturyzowanego etanolu roślinnego. Dzięki temu paliwo spala się w tak zwany „czysty” sposób, co oznacza, że nie wydziela się sadza, zapach, ani nawet popiół. W czasie spalania powstają ciepło i odrobina pary wodnej zmieszanej z dwutlenkiem węgla. Ponieważ skład chemiczny oparów podobny jest do powietrza wydychanego przez człowieka, nie ma potrzeby podłączania urządzenia do komina, a jedynie wystarczy standardowo wietrzyć pomieszczenie.

Zalety biokominków

Urządzenia stwarzają wspaniały klimat w pomieszczeniu, podobny do tego, jaki odczuwa się przy kominkach na drewno. W przeciwieństwie do tych ostatnich, biokominki bardzo łatwo utrzymać w czystości i nie potrzeba żadnego dodatkowego miejsca do przechowywania drewna czy brykietów.
Biokominki świetnie wpisują się w każdą aranżację wnętrza, bo można montować je na dowolnych ścianach. Z kolei modele wolnostojące można przestawiać do woli. Całe ciepło, które wytwarzane jest w biokominku, pozostaje w pomieszczeniu, w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, gdzie niemal połowa ulatuje przez komin. Wewnątrz biokominków można umieszczać pojemniczki z olejkami zapachowymi, służącymi do aromaterapii.

Wady urządzeń

Aby uzyskać najlepszy efekt wizualny, do biokominków trzeba dokupić specjalne, sztuczne polana i żar. Są to ceramiczne, niepalne elementy, które doskonale imitują drewno, a specjalne włosie metaliczne żarzy się pod wpływem ciepła.
Eksploatacja biokominka to także dodatkowy wydatek. Decydując się na biokominek, trzeba zdawać sobie sprawę, że jeden litr paliwa wystarcza na 3 do 5 godzin, ale w tym czasie może zastąpić grzejnik o mocy 2000-3000 W. Mimo wszystko cały czas należy pamiętać, że biokominki nie są w stanie zastąpić normalnego ogrzewania w mieszkaniach. Urządzenia te są jednak niezastąpione w budowaniu wspaniałego nastroju w pomieszczeniach, w których mieszkamy i wypoczywamy.
 

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas