Drzwi wejściowe mają za zadanie zabezpieczać wnętrze domu lub mieszkania przed zimnem i wilgocią. Powinny zatem cechować się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu nie będzie dochodzić do strat ciepła, co wpłynie bezpośrednio na oszczędność energii oraz na komfort życia mieszkańców. Na co więc należy zwrócić uwagę przy zakupie i montażu drzwi wejściowych?

Dziś powszechnie znane są newralgiczne punkty w domach i mieszkaniach, w których najczęściej dochodzi do poważnych strat ciepła. Zwykle wymienia się tu nieocieplone ściany, nieszczelne okna i drzwi. Skupiając się na tym ostatnim elemencie, trzeba stwierdzić jasno, że ładne drzwi wejściowe to dziś zdecydowanie za mało. Drzwi muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność cieplną, muszą być szczelne i odporne na zwykle niekorzystne warunki atmosferyczne.

Znaczenie współczynnika UGdy przychodzi moment, w którym należy wybrać drzwi wejściowe, okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jakby się wydawało. Drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi zewnętrzne stalowe, a może te modne, przeszklone… Pojawia się wiele różnych koncepcji, a tymczasem istnieje coś takiego jak współczynnik U, który znacznie zawęzi liczbę opcji i ułatwi wybór. Współczynnik U to parametr, który określa stopień izolacyjności termicznej drzwi. Im niższa wartość tego parametru, tym lepiej. Przyjmuje się, że dobre drzwi do domu zewnętrzne powinny charakteryzować się współczynnikiem nie większym niż 1,5 W/(m2.K). Taką informację producenci umieszczają w opisie swoich drzwi i w pierwszej kolejności na nią należy zwrócić uwagę.


Aby zmniejszyć straty ciepła i tym samym zapotrzebowanie budynku lub mieszkania na ciepło, najlepiej wybierać drzwi wejściowe o jeszcze niższym współczynniku U. Dzięki temu z pewnością zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, a komfort mieszkańców będzie znacznie wyższy.

To, w jakim stopniu drzwi zewnętrzne chronią wnętrza przed utrata ciepła, zależy głównie od materiałów, z jakich są wykonane. Najlepsze parametry osiągają drzwi zewnętrzne drewniane.

Ocieplenie skrzydeł drzwiowych i ościeżnicWarto też zwracać uwagę na rodzaj materiału zastosowany do ocieplenia drzwi, bo on ma także ogromne znaczenie. Najlepsze efekty zapewniają drzwi, w których materiał izolacyjny stosuje się nie tylko w skrzydłach drzwiowych, ale także w ościeżnicach.Jako materiał izolacyjny coraz rzadziej stosuje się styropian, bo z czasem ulega wykruszaniu. Odchodzi się także od wełny mineralnej. Obecnie coraz chętniej jako izolację wykorzystuje się piankę poliuretanową lub tak zwany aerożel. Ma to też wpływ na estetykę drzwi, bo mogą one być znacznie cieńsze. W takim przypadku ich grubość nie przekracza zwykle 7 cm, podczas gdy drzwi z wypełnieniem z wełny mineralnej musiałyby mieć grubość około 10 cm.

Montaż montażowi nierówny

Nawet najlepsze drzwi zewnętrzne nie zapewnią odpowiedniej izolacji termicznej, jeśli będą niewłaściwie zamontowane. Podstawowym błędem jest montowanie drzwi na niewłaściwym etapie budowy. Drzwi wejściowe można instalować dopiero po zakończeniu tak zwanych prac mokrych. Poliuretanowa pianka montażowa, używana do osadzania ościeżnic, nie może mieć kontaktu z wodą, bo jej własności izolacyjne zostaną bezpowrotnie utracone.

Pianka ta musi zostać zabezpieczona od wewnątrz specjalną taśmą paroizolacyjną. Z kolei od strony zewnętrznej należy zastosować taśmę paroprzepuszczalną. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej izolacji progu, a tu problem rozwiąże specjalna taśma bitumiczna.