Ścianka działowa w dziecięcym pokoju z biegiem czasu staje się koniecznym rozwiązaniem. Na początku, gdy maluchy dzielą ze sobą pokój, są zwykle bardzo zadowolone z takiego rozwiązania. Jednak z czasem, gdy stają się nastolatkami i każde z nich chce mieć swój własny „kawałek podłogi”, sprawa podziału pokoju staje się tematem, od którego niemal zależą losy tego świata. Sprawdź, jak postawić ściankę działową w czasie weekendu i już w niedzielę wieczorem w pełni cieszyć się znowu spokojem i ciepłem domowego ogniska.

Aby na środku pokoju „wyrosła” ścianka działowa, muszą być spełnione podstawowe warunki. Przede wszystkim w pokoju powinny znajdować się dwa okna, a jego powierzchnia musi być na tyle duża, żeby po podziale w obu pokoikach będzie można postawić przynajmniej łóżko i biurko. Każdy nastolatek zaakceptuje nawet niewielki pokój, pod warunkiem, że będzie to jego własne królestwo, do którego wstęp będą miały tylko te osoby, które zaprosi.


Najprościej stawia się szkieletowe ścianki działowe, bo one nie stanowią zbyt wielkiego obciążenia dla stropu. Z reguły nie ma więc konieczności dodatkowego sprawdzania nośności stropu. Konstrukcję takiej ścianki stanowi drewniany stelaż lub profile stalowe, a te ostatnie wykorzystuje się znacznie częściej. 

Najważniejsza jest koncepcja


Zanim przystąpi się do pracy, trzeba zdecydować, jak gruba ma być ścianka. Wiadomo, że im grubsza, tym lepiej będzie tłumiła dźwięki oraz łatwiej będzie można ukryć w niej niezbędne instalacje. Jeśli nie ma wielkich wymagań, można się zdecydować na profile do ścianek działowych 50 mm, ale w razie potrzeby można wybrać te o szerokości 75 albo 100 mm. Warto też zawczasu pomyśleć o drzwiach. Jeśli mają być zainstalowane przesuwne drzwi, to należy postawić ściankę dwuwarstwową. Należy pamiętać, że konstrukcja zostanie pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, więc one powiększą grubość całej ścianki. 
 


Przygotowania


Pierwszym krokiem musi być wytyczenie linii zabudowy. Aby ściana z regipsu była perfekcyjna, trzeba dokładnie wytyczyć linie na podłodze, na suficie i na ścianach sąsiednich, wzdłuż których poprowadzone zostaną specjalne profile do ścianek działowych. Niezbędny do tego będzie pion murarski, ponieważ za jego pomocą łatwo da się wyznaczyć przebieg profili przyściennych. Na suficie i na podłodze najwygodniej linie wyznacza się za pomocą zwykłego sznura.


Trzeba także pamiętać, że ścianka musi mieć stabilne podłoże. Nie ustawia się jej na panelach podłogowych czy też na parkiecie. Zatem gdy na podłodze zostanie wyznaczony dokładny przebieg ścianki oraz określona zostanie jej grubość, wycina się w podłodze bruzdę szerszą o około 2–3 cm od docelowej szerokości ściany. 
Jeśli w ściance ma przebiegać instalacja, należy doprowadzić ją do wyznaczonego miejsca.


Stawianie ścianki


Pierwszym krokiem jest zamontowanie profili, czynność tę należy rozpocząć od przytwierdzenia profilu podłogowego z uwzględnieniem przerwy w nim na ościeżnicę drzwi. Następnie montuje się profil sufitowy, a na końcu profile słupkowe, które powinny być rozstawione co 60 cm.


Całą konstrukcję z jednej strony okłada się płytami kartonowo-gipsowymi, a następnie przeciąga się instalację elektryczną do właściwego miejsca. Kolejnym krokiem jest położenie materiału izolacyjnego i zamknięcie ściany płytami g-k. Na końcu należy zamontować drzwi. Tak wykonana ściana wymaga jeszcze tylko odpowiedniego wykończenia.

W stosunkowo niewielkim pokoju dziecięcym wszystkie prace można wykonać nawet w ciągu jednego dnia. Ważna jest jednak staranność na każdym etapie prac, aby nie trzeba było dokonywać żadnych poprawek.