Szum wody w ogrodzie działa na każdego człowieka uspokajająco, wręcz terapeutycznie. Dzięki niemu można się wyciszyć i choć na moment zapomnieć o wszechogarniającym stresie. Miło jest usiąść w pobliżu i odpocząć. Nie każdy ma jednak to szczęście, aby przez jego ogródek przepływał strumyk, nie każdy też ma tak duży ogród, aby znalazło się w nim choćby oczko wodne. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są fontanny ogrodowe.

Zgodnie z tak lubianą filozofią feng shui woda dostarcza życiowej energii, a więc jeśli nie ma w ogrodzie jej naturalnego źródła, warto stworzyć w ogrodzie jakąś instalację wodną. Może to być kaskada ogrodowa lub fontanna. Według feng shui najlepszym miejscem jest wschodnia lub południowa część ogrodu. Zarówno fontanna ogrodowa, jak i kaskada mogą być zasilane wodą w obiegu zamkniętym, dzięki czemu nie będą powodować dużego zużycia wody. Sprawdź, jak można stworzyć samodzielnie taką instalację wodną.

Fontanny ogrodowe – niezbędne materiały


Fontannę bardzo łatwo można wykonać samodzielnie. Do tego celu potrzebny będzie pojemnik budowlany o średnicy przynajmniej 0,5 m, a także metalowa kratka większa niż sam pojemnik. Kratkę można zastąpić jakimkolwiek rusztem, nawet tym z nieużywanego grilla. Do budowy fontanny przyda się także siatka ogrodzeniowa, ale ta o drobnych oczkach , oraz folia budowlana. Sercem całej fontanny będzie specjalna pompa, która powinna mieć wydajność przynajmniej 1000 l/h.


Trzeba też zadbać o aspekt estetyczny. Potrzebny będzie duży kamień, który wcześniej zostanie przewiercony na wylot. Jeśli nie można go będzie znaleźć w sklepie, zawsze można poszukać takiego kamienia i poprosić kamieniarza o przewiercenie. Aby fontanna wyglądała pięknie, przydadzą się także inne kamienie znalezione na polu czy w lesie, łupki albo otoczaki, które można zakupić bez problemu w marketach budowlanych. 
 


Małe fontanny ogrodowe – zrób to samNajpierw należy wybrać odpowiednią lokalizację. W wybranym miejscu musi być dostęp do źródła prądu. Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu wizualnego, a to może być dość trudnym zadaniem. Można poszukać inspiracji, których wiele znajdziemy w Internecie. Gdy jakiś projekt się nam spodoba, warto postarać się tak dobrać materiały, aby pozwoliły go po prostu odwzorować w naszym ogródku. Warto jednak pokusić się o własny projekt, bo wówczas fontanna ogrodowa będzie niepowtarzalna.


Gdy projekt jest gotowy, można zabrać się do pracy. W wybranym miejscu ustawiamy pojemnik budowlany i po prostu obsypujemy go ziemią. Całość wykańczamy łupkiem lub małymi kamyczkami. Zwykle nie potrzeba do tego żadnej zaprawy. 
Kolejnym krokiem jest wyłożenie pojemnika folią, tak aby wystawała około 20–30 cm, a następnie na dnie umieszczamy pompę. Górna rurka pompy musi wystawać ponad pojemnik przynajmniej 15 cm. Całość przykrywamy rusztem i siatką. Teraz wystarczy wlać wodę oraz podłączyć pompę do prądu. Dzięki temu można sprawdzić od razu, czy wszystko działa tak, jak powinno. 


Ostatnim etapem jest nadanie fontannie wymarzonego kształtu. Na wystającą rurkę nakładamy przewiercony kamień, a potem zgodnie z własnym projektem układamy mniejsze i większe kamienie. Od tego momentu delikatny szum wody będzie koił nasze nerwy, a za wypoczynkiem w ogródku będziemy tęsknić przez cały długi dzień spędzany w pracy.