Urządzanie wnętrz wydaje się z pozoru niezwykle prostym zadaniem. W końcu jesteśmy w stanie skomentować każdą aranżację wnętrza i wskazać to, co można byłoby zrobić znacznie lepiej. Uważamy się za wprost doskonałych projektantów wnętrz, ale tylko do czasu. Gdy w grę zaczyna wchodzić urządzanie domu czy własnego mieszkania, w głowie zaczyna panować chaos. Wówczas nieoceniona okazuje się tablica inspiracji.

Gdy stajemy przed wyzwaniem urządzenia własnych czterech kątów, w naszej głowie pojawia się tysiąc pomysłów i nie umiemy podjąć żadnej decyzji. Przecież podobało nam się wnętrze pokazane w jednym z programów telewizyjnych, a i znajomi świetnie urządzili salon, ale przecież nie będziemy tworzyć kopii. W innym przypadku nie mamy kompletnie pomysłu i nie wiemy, jak chcielibyśmy urządzić kuchnię. Zatem najlepszą metodą jest zbieranie pomysłów i to niekoniecznie tych kompleksowych.


Czasami spodoba nam się jakiś kredens, a innym razem w oko wpadnie świetny stolik kawowy, piękna aranżacja okna czy fantastyczne płytki ceramiczne do łazienki. Jeszcze jakiś czas temu nie wiedzielibyśmy, jak zbierać te pomysły, aby potem wygodnie i starannie je selekcjonować. Dziś jednak tablica inspiracji ułatwia nam to wszystko. Wystarczy laptop, komputer czy smartfon i możemy perfekcyjnie przygotować się do urządzania swojego wymarzonego miejsca na ziemi.

Tablica inspiracji – co to właściwie jest?


Dzięki takiej tablicy, która często nosi angielską nazwę – moodboard, można bardzo łatwo wypracować koncepcję urządzenia każdego wnętrza w mieszkaniu czy domu. Na tablicy zbiera się zdjęcia czy grafiki interesujących aranżacji wnętrz oraz poszczególnych mebli. To także doskonałe miejsce, aby zgromadzić zdjęcia lamp lub kompleksowych rozwiązań oświetlenia, ciekawych drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych, płytek ceramicznych, tapet czy chociażby paneli podłogowych. Wiele osób zbiera pomysły na aranżację okien, dekoracje wnętrz, a nawet… sypialnianych łóżek, bo przecież dotarła i do nas moda na miliony fantazyjnie ułożonych poduszek.
 


Dysponując takim zbiorem pomysłów, systematycznie dokonuje się selekcji aż do momentu, gdy z chaosu wyłonią się te przedmioty i elementy, które naprawdę będziemy chcieli umieścić w naszym otoczeniu. Wypróbuj ten sposób, a stwierdzisz, że urządzanie mieszkania jest znacznie prostsze, niż myślisz.

Tablica inspiracji oczywiście może być klasyczną tablicą chociażby z korka, do której przypina się zdjęcia wycięte z gazet czy te znalezione w Internecie i po prostu wydrukowane. Znacznie łatwiej jest jednak taką tablicę prowadzić w formie elektronicznej, a do tego celu służy platforma Pinterest.
Pinterest – nieskończona liczba pomysłów

Pinterest to międzynarodowa platforma, zaliczana do mediów społecznościowych. Miliony użytkowników z całego świata zamieszczają tam ciekawe treści bogato ilustrowane zdjęciami. Znaleźć tam można wszystko, począwszy od modnych ubrań i ciekawych stylizacji, poprzez kosmetyki, rośliny, podróże, gotowanie i oczywiście elementy wyposażenia wnętrz i ich fantastyczne aranżacje. 
Swoje produkty pokazują tam zarówno producenci, jak i drobni wytwórcy z całego świata. Najczęściej, gdy znajduje się coś interesującego, od razu wiadomo, gdzie można to kupić.

Aby posiadać własne tablice inspiracji, wystarczy założyć profil na Pintereście, a wówczas możesz utworzyć i nazwać tak wiele tablic, ile tylko chcesz. Dla przykładu na tablicy zatytułowanej „Kuchnia” możesz zbierać pomysły na szafki, dodatki kuchenne, płytki ceramiczne, a nawet garnki i talerze. Możesz także wirtualnie przypinać do niej pomysły na gotowe aranżacje tego pomieszczenia. Wypróbuj zatem tę opcję jak najszybciej, a z pewnością stwierdzisz, że nie tylko projektowanie wnętrz z Pinterestem jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.