Remont mieszkania często odkładany jest z roku na rok. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z uciążliwości, jakie niesie ze sobą takie przedsięwzięcie, a niestety nie każdy ma możliwość przeniesienia się do innego lokum na czas remontu. Aby więc skrócić do minimum czas całego przedsięwzięcia, potrzebny jest precyzyjny harmonogram remontu mieszkania. Należy zatem precyzyjnie określić zakres prac oraz rozplanować budżet. Sprawdź, jak to zrobić.

Precyzyjny, dobry plan remontu, a potem konsekwentne realizowanie go – punkt po punkcie – pozwolą na uniknięcie chaosu oraz wielu kosztownych błędów, które mogą zrujnować remontowy budżet. To pozwoli na ustrzeżenie się przed niepotrzebnym stresem i pozwoli skrócić czas ogromnej niewygody do minimum. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, usiądź spokojnie i przemyśl wszystko z ołówkiem i kalkulatorem w ręku. Krok pierwszy – określ zakres prac


Remont mieszkania może oznaczać tylko odświeżenie ścian i sufitów, ale może także przewidywać znacznie poważniejsze prace. Do takich należy wymiana kafli w łazience czy kuchni, ułożenie nowych paneli podłogowych, położenie nowej instalacji elektrycznej lub nawet tylko jej poprawki. Czasami dochodzą tak poważne prace jak wymiana okien czy stolarki drzwiowej.

Na tym etapie trzeba też ustalić, czy jakiekolwiek prace można wykonać we własnym zakresie. Nie wystarczy jednak stwierdzić, że umiemy coś zrobić. Trzeba się zastanowić, czy mamy czas, który pozwoli zaangażować się tak bardzo i czy ewentualne prace nie będą ponad nasze siły. Gdy w trakcie remontu okaże się, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie pomalować całego mieszkania, trudno będzie znaleźć kogoś, kto natychmiast będzie w stanie przystąpić do pracy. 
 


Krok drugi – pochyl się nad budżetem


Przed przystąpieniem do remontu warto określić kwotę, którą można wydać. Następnie należy przeprowadzić kalkulację, rozpoczynając od zbudowania listy zakupów. W niej ujmuje się wszystkie niezbędne materiały, które będą potrzebne w czasie remontu. Trzeba pamiętać, że do malowania ścian nie wystarczy sama farba. Potrzebne będą także inne materiały, takie jak zaprawa gipsowa do naprawy ewentualnych uszkodzeń, preparat gruntujący ściany, taśmy odcinające kolory. Decydując się na nowe płytki ceramiczne w łazience, niezbędna będzie specjalna zaprawa klejąca, fugi, krzyżyki i wiele innych drobiazgów.


Kolejną, równie ważną kwestią, jest znalezienie fachowców do wykonania prac oraz oszacowanie kosztów robocizny. To z reguły największa pozycja w budżecie. Warto zatem rozważyć, jakie prace można wykonać we własnym zakresie, bo to będą poważne oszczędności. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli decydujemy się zrealizować coś samodzielnie, trzeba umieć to robić, a nie eksperymentować. Jeśli na przykład położy się nieumiejętnie kafelki, to konsekwencje mogą być bolesne nie tylko finansowo. Przedłużający się remont może nieźle zmęczyć wszystkich domowników.
Jeśli kosztorys przekracza wysokość budżetu, to należy zmniejszyć zakres prac lub zwiększyć możliwą do wydania kwotę. W obu przypadkach należy jednak uwzględnić w budżecie pewną sumę, która będzie stanowiła tak zwaną rezerwę budżetową. Niestety, jak pokazuje praktyka, pomimo najprecyzyjniejszego kosztorysu zawsze zdarzają się nieprzewidziane, dodatkowe wydatki.


Krok trzeci – harmonogram prac


Planując jakiekolwiek przedsięwzięcia, określenie horyzontu czasowego wykonania poszczególnych działań jest kluczowe. W przypadku remontu planowanie nabiera jeszcze większego znaczenia. Najczęściej bowiem, w czasie wszelkich prac, domownicy i tak muszą przebywać w domu czy mieszkaniu, a więc jest to z reguły bardzo uciążliwe. 
Obojętnie, czy prace będzie wykonywać wynajęta ekipa, czy też przeprowadzać się je będzie samodzielnie, trzeba określić terminy ukończenia kolejnych etapów oraz całego remontu. Tych limitów czasowych należy ściśle przestrzegać, bo inaczej w tak niekomfortowych warunkach można spędzić wiele tygodni.

Jeśli jednak uda się utrzymać założonego budżetu oraz terminów, remont nie powinien nastręczać dodatkowych problemów, a efekty z pewnością zadowolą domowników.