Wszyscy domownicy wielokrotnie korzystają z łazienki każdego dnia. Woda, mydło, brud i kurz sprawiają, że łazienka, która jeszcze rano błyszczała, wieczorem wygląda już nieciekawie. Zachlapane lustra, ściany kabiny prysznicowej, osady z mydła i fatalnie wyglądające baterie, to tylko część skutków korzystania z tego pomieszczenia przez cały dzień. Czy istnieją sposoby na utrzymanie nienagannego wyglądu łazienki, nie tracąc codziennie godziny na jej sprzątanie?

Łazienkę można pięknie urządzić w każdym stylu. Choć nie jestem zwolennikiem łazienek w stylu eklektycznym, hiszpańskim czy w stylu Hampton, to muszę przyznać, że na zdjęciach prezentują się one pięknie. Zdecydowanie jednak wolę łazienki w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, bo to właśnie one są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Prostota formy Nie trudno sobie wyobrazić, że znacznie łatwiej jest umyć i utrzymać czystość przedmiotów o niezbyt skomplikowanych kształtach. Wystarczy bowiem przetrzeć je szmatką, nawet z dodatkiem tylko naturalnych środków wspomagających usuwanie zabrudzeń, wytrzeć do sucha, a będą lśnić przez wiele godzin. Jako przykład można podać baterie umywalkowe czy wannowe.Te nowoczesne, o prostych, czasem wręcz nieco surowych kształtach są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak zdecydujemy się na baterie o kształcie rodem z poprzednich epok, z pewnością spędzimy długie godziny na jej czyszczeniu, bo ich skomplikowany kształt nie pozwoli na błyskawiczne przywrócenie im blasku. Podobnie sprawa wygląda z oświetleniem. Utrzymanie ledowego oświetlenia montowanego w podwieszanych sufitach czy ścianach, jest dziecinnie proste i wymaga kilku minut. Doczyszczenie stylowych kinkietów będzie wymagało już kilkudziesięciu minut. 

Jak utrzymać w łazience czystość i porządek „bez urabiania się po łokcie”?Zdawać by się mogło, że to wprost idealne miejsce dla wszystkich tapet w delikatnych Kluczem do sukcesu jest minimalizm i to nie koniecznie ten dotyczący samego wystroju wnętrza. Gdy wchodzisz do łazienki, w której na półkach i półeczkach stoją setki butelek, pudełeczek i flakoników, to już wiadomo, że samo pozbycie się z nich kurzu zabierze ci sporo czasu. Zatem warto zainwestować w szafkę pod umywalkę, w wiszącą szafkę z lustrem, gdzie będzie można schować wszystkie kosmetyki. Dzięki temu nie będą się one kurzyć, a tobie wystarczy jedna chwila, by przetrzeć łazienkowe półeczki.Warto wybrać proste baterie łazienkowe, bo bez problemu wytrzesz je do sucha po każdym użyciu. To też zajmie tylko kilka sekund. Dzięki temu nie dopuścisz do powstania zacieków czy osadów, których usunięcie zajęłoby mnóstwo czasu. Ci, dla których sprzątanie nie jest pasją, powinni zrezygnować z kabin prysznicowych, na rzecz wydzielonego miejsca pod prysznic z odpływem linowym i osłoniętego zasłoną prysznicową. Te specjalne zasłonki są dziś dostępne w różnych kolorach i wzorach. Można je zawiesić i po prostu wymieniać, gdy się zużyją. Dzięki temu oszczędzasz bardzo dużo czasu, bo nie musisz ciągle polerować kabiny prysznicowej.Aby utrzymać miskę ustępową w czystości, nie poświęcając temu zbyt wiele czasu, należy stosować zawieszki uwalniające detergent po każdym spłukaniu. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się osadów, które – gdy się pojawią – bywają dużym problemem.