Często przeglądamy zdjęcia pięknie urządzonych mieszkań i domów. Nie zdajemy sobie wówczas sprawy z tego, że aranżacja ścian nie jest taka prosta. Idealnie dobrane kolory, faktury i wzory współistnieją tam w cudownej harmonii. Jednak, gdy urządzamy lub remontujemy własne mieszkanie, wybranie tapet okazuje się sporym problemem. Czy istnieją jakieś reguły i wskazówki, które mogą ułatwić to zadanie?

Przeglądając strony internetowe sklepów oferujących tapety, dopiero odkrywamy skalę problemu. Tapety o różnym przeznaczeniu, ich niepoliczalna liczba faktur, wzorów i kolorów najczęściej przytłacza nas. To tylko dowód na to, jak wielką popularnością się one cieszą. W końcu o zaletach tapet nie trzeba nikogo przekonywać. To one świetnie zdobią ściany i nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Potrafią świetnie maskować niedoskonałości powierzchni, a także zmieniać optykę całego pomieszczenia. Trzeba jednak też zauważyć, że nieumiejętnie dobrane i położone tapety potrafią nieładnie zdominować całe wnętrze i po prostu męczyć swoim widokiem.

Tapeta do salonuW salonie spędzamy mnóstwo czasu z rodziną, ale tu także przyjmujemy znajomych i przyjaciół. Prosta elegancja będzie zatem zawsze najlepszym rozwiązaniem. Warto wybrać tapety o delikatnych wzorach i o drobnych motywach. Najlepiej wytapetować tylko jedną ze ścian lub fragmenty kilku. Pozostałe ściany powinny być pomalowane na jeden z głównych kolorów widniejących na tapecie.Innym rozwiązaniem stosowanym ostatnio w salonach są fototapety. Tak, tak… to styl, który powrócił po kilkudziesięciu latach i cieszy się rosnącą popularnością. Szczególnie lubiane są tapety przedstawiające naturę lub przeciwnie – charakterystyczne budynki najsłynniejszych metropolii świata, które dają złudzenie przestrzenności. Rzeczywiście trzeba przyznać, że parkowa aleja przypominająca impresjonistyczne obrazy, zrobi ogromne wrażenie. Chętnie wybierane są również fototapety monochromatyczne, które znacznie łatwiej połączyć z pozostałymi elementami wyposażenia. Do salonu producenci polecają tapety nieco grubsze, dwuwarstwowe o powłoce odpornej na zabrudzenia.

Tapeta do dziecięcego pokojuZdawać by się mogło, że to wprost idealne miejsce dla wszystkich tapet w delikatnych odcieniach różu lub błękitu, ale nie zawsze tak jest. Oczywiście ten trend utrzymuje się na fali popularności od lat, ale chyba wypierają go coraz częściej kolory natury, czyli słomkowe beże, pastelowe zielenie i blade odcienie żółtego. Trzeba jednak stwierdzić, że jedna i druga wersja świetnie sprawdzą się w pokoju maluchów, ale w każdym przypadku trzeba uważać, aby nie przesadzić. W przypadku różów i błękitów, bardzo łatwo wyczarować pokój, który będzie zbyt słodki, a przez to straci swoją delikatność. Z kolei kolory natury, nieumiejętnie zastosowane, mogą sprawiać dość przygnębiające wrażenie. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest położenie tapety na jednej ścianie i pomalowanie pozostałych powierzchni w jaśniutkiej, jednolitej barwie, którą także dostrzeżemy na tapecie. W pokojach dziecięcych najlepiej sprawdzają się tapety papierowe, jedno lub dwuwarstwowe, zarówno te zmywalne, jak i z powłoką ochronną. 

Tapeta do łazienkiMinęły już czasy, gdy do modnego tonu należało położenie kafli w łazience do samego sufitu. Dziś ceramiczne płytki kładzie się tylko w tych miejscach, gdzie jest to absolutnie niezbędne. Pozostałe ściany w łazience najczęściej maluje się lub tapetuje. Tapety to znakomite rozwiązanie chociażby w wąskich łazienkach, bo tam tapeta w pasy położona poziomo sprawi, że to niewielkie pomieszczenie będzie wydawało się znacznie szersze. Z kolei w niezbyt wysokiej łazience, pionowe pasy na tapecie sprawią, że wnętrze będzie miało optycznie większa wysokość.Łazienka to pomieszczenie o sporej wilgotności, więc najlepiej zdecydować się na tapetę winylową, która świetnie sprawdzi się w tych warunkach.