O wypoczynku wśród zieleni nie trzeba tylko marzyć. Wystarczy odrobina wysiłku, a w ogrodzie czy na tarasie może pojawić się piękna pergola. To wprost idealna konstrukcja, po której mogą piąć się rośliny zarówno te kwitnące, jak i zielone. Pergole nie tylko cudownie zdobią ogrody i tarasy.

W dobrze zaaranżowanej przestrzeni mogą zapewniać odrobinę prywatności, chronią przed wiatrem i zbyt intensywnymi promieniami słońca. Sprawdź, co warto wiedzieć zanim w Twoim ogrodzie lub na tarasie pojawi się pergola.

Pergole drewnianeNajbardziej popularne pergole wykonywane są z drewna. Drewnianą konstrukcję ogrodową bardzo łatwo wkomponować w już istniejącą zieleń. Wybierając pergolę trzeba sprawdzić, czy będzie ona stabilna, a także łatwa w montażu. Zdarzają się bowiem takie, przy składaniu których można spędzić długie godziny bez gwarancji sukcesu.Kupując drewnianą pergolę, trzeba dokładnie sprawdzić, z jakiego drewna zostały wykonane jej elementy i czy zostały poddane ciśnieniowej impregnacji. Tylko taki rodzaj konserwacji zabezpiecza skutecznie drewno przed wilgocią. Jeśli elementy nie są odpowiednio zaimpregnowane, to żywot takiej pergoli będzie z pewnością bardzo krótki. I choć nie zawsze to co drogie jest lepszej jakości, to jednak zbyt niska cena pergoli powinna wzbudzić nieco niepewności co do trwałości elementów. Wielkość pergoli należy dostosować do przestrzeni, którą dysponujemy. W małych ogrodach i na tarasach bardzo dobrze sprawdzają się zwykłe kratki trapezowe lub jednoelementowe. Najczęściej mocuje się je, przyczepiając do siatki lub ściany. W większych ogrodach doskonale wyglądają pergole z łukiem, z ławką lub te, przypominające ogrodowe pawilony. Niestety pomimo fabrycznej impregnacji, pergole ogrodowe wymagają systematycznej konserwacji. Jeśli pną się po nich rośliny, to należy sprawdzać, czy nie obciążają one zanadto całej konstrukcji, bo to grozi jej osłabieniem i w konsekwencji nawet przewróceniem.

Pergole metalowePergole wykonane z metalu także wyglądają znakomicie. Zwykle są bardzo eleganckie i mają ciekawe wzornictwo. Najczęściej bardzo łatwo je zainstalować, bo ich nóżki po prostu wkopuje się w ziemię. Tego typu pergole mają często dodatkowe elementy stabilizujące, co służy także podparciu całej konstrukcji. Najczęściej mają formę łuku, a więc muszą być dobrze zamocowane, bo wiatr może je łatwo przewrócić.Wybierając taką pergolę, należy zwrócić uwagę na metal, z którego została wykonana. Musi on być dobrze zabezpieczony przed korozją, bo inaczej szybko pojawi się rdza, a pergola będzie wyglądała po prostu brzydko. Jeżeli jej elementy nie są nierdzewne lub ocynkowane, przed montażem należy je pokryć preparatem antykorozyjnym. 


Rośliny idealne Pergole obsadza się zarówno kwitnącymi, jak i tylko zielonymi roślinami. Wszystko zależy od roli, jaką ma ona spełniać. Jeśli chcemy, aby pergola po prostu zdobiła ogród lub taras, to warto wykorzystać pnące róże. To klasyka, która zawsze się sprawdza.
Jeżeli jednak pergola ma osłonić miejsce wypoczynku i zapewnić odrobinę intymności, warto wybierać zielone rośliny pnące. Pospolity bluszcz lub kokornak wielkolistny są bardzo łatwe w uprawie. Można je posadzić nawet przy samym murze. Obie te rośliny sprawią, że pergola będzie wyglądała bardzo nowocześnie.Świetnie będzie też wyglądać glicynia lub milin amerykański, ale obie te rośliny wymagają stanowisk, które są osłonięte od wiatru. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że milin rozrasta się błyskawicznie, więc należy go systematycznie przycinać i podlewać.