Najpiękniejsze rośliny w ogrodzie, nawet te starannie wypielęgnowane, potrzebują dodatkowej oprawy. Murki, ścianki oporowe podtrzymujące każdego dnia masy ziemi, zapobiegające osuwaniu się gruntu oraz ścieżki, po których spaceruje się każdego dnia, wymagają także dobrej kondycji. Jakie materiały wykorzystać do ich budowy lub renowacji, aby wyglądały pięknie przez długi czas?

Ścieżki niezbędne są w każdym ogrodzie. Dzięki nim można się nie tylko swobodnie poruszać, ale są także ważnym elementem dekoracyjnym. Murki w ogrodach usytuowanych na płaskim terenie pełnią tylko funkcję ozdobną, natomiast tam, gdzie teren jest pofałdowany, a czasem wręcz stromy, takie ścianki zapobiegają osunięciom gruntu. Trzeba pamiętać, że samodzielnie można stawiać murki do wysokości 100 cm. Jeżeli ma on być wyższy, trzeba zatrudnić fachowca, który dokona stosownych obliczeń i zrobi odpowiedni projekt, a dzięki temu zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa.

Murki kamienne czy ceglane?

Kamienie naturalne to bardzo modny materiał, a wykonane z niego murki ogrodowe są niezwykle dekoracyjne. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że najlepiej sprawdzają się granity i bazalty. Piaskowce i wapienie wyglądają także uroczo, ale nie są już tak odporne na często surowe warunki atmosferyczne. Z łatwością chłoną wodę, co ułatwia ich porowata struktura. Czasami porastają mchem, mogą także odpadać ich zewnętrzne warstwy. Takie ubytki można uzupełniać, ale często są to czynności, które muszą być powtarzane już ciągle.
Murki wykonuje się także z cegieł, a te klinkierowe są bardzo trwałe, znacznie odporniejsze na warunki pogodowe niż zwykle cegły. Ceglane ścianki wyglądają także bardzo dekoracyjnie, ale tam gdzie stykają się bezpośrednio z glebą, należy je dobrze zaizolować.
Budowa murków nie jest czynnością skomplikowaną. Najprościej wznosi się je z cegły, tu nie ma żadnej filozofii. Wykorzystując kamienie, trzeba odpowiednio dobierać kolejne elementy, pamiętając o tym, że największe kamienie muszą znaleźć się na samym dole, a im wyżej, tym mniejsze elementy muszą tworzyć kolejne warstwy.
Zwykłe ścianki oporowe, jeśli nie mają być elementami dekoracyjnymi, stawia się także z betonu zbrojonego. Bardzo często używa się też elementów drewnianych, ale należy pamiętać, że drewno musi zostać bardzo dobrze zaimpregnowane, bo inaczej w krótkim czasie trzeba będzie dokonać wymiany elementów.

Materiały na ścieżki ogrodowe

O tym, jak ważne są ścieżki w ogrodzie, wiedzą wszyscy. Do ich budowy wykorzystuje się różne materiały i to one często nadają ogrodom charakter. Jednak zanim przyjrzymy się materiałom, warto wspomnieć, że ścieżki znajdujące się obok trawników, powinny być na tym samym poziomie co murawa. To ułatwia posługiwanie się kosiarką, bo nie trzeba pokonywać nierówności terenu. Z kolei ścieżki pomiędzy grządkami czy rabatami kwiatowymi powinny być ułożone nieco wyżej, bo dzięki temu ziemia nie będzie spływać na ścieżkę podczas deszczu czy nawet zwykłego podlewania.

Jako materiał służący do budowy ścieżek w ogrodach świetnie sprawdza się bruk klinkierowy. Jest on bardzo odporny na wszelkie zjawiska pogodowe, na uszkodzenia mechaniczne i przez długie lata wygląda wprost idealnie. Innym materiałem godnym polecenia są także kamienie, które wpisują się perfekcyjnie w każde otoczenie. Najczęściej wykorzystuje się granitowe, bazaltowe lub porfirowe kostki, ale dużą popularnością cieszą się także kamienne płyty o nieregularnych kształtach.
W ogrodach urządzanych w stylu rustykalnym lub wiejskim spotyka się ścieżki wykonane z elementów drewnianych. Jednak tu znowu trzeba wspomnieć o odpowiedniej impregnacji, bo inaczej taka ścieżka przetrwa tylko jeden sezon.

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas