Nie wszyscy właściciele ogródków uwielbiają prace w ogrodzie, więc sadzą kilka krzewów, a na pozostałej powierzchni króluje trawa. Jednak z czasem większość z nich zmienia zdanie. Patrzą z lekką zazdrością na ogródki sąsiadów, w których kwitną pięknie kwiaty. W końcu i oni podejmują decyzję, że w ich ogródku musi pojawić się choć kilka kwiatów. Jak stworzyć piękną kompozycję kwiatową w ogrodzie, nie mając żadnego doświadczenia w tym temacie? Oto kilka praktycznych porad.

Kwiaty kwitnące w ogrodzie niemal cały rok

Nawet ci, którym kwiaty kojarzą się tylko z kwiaciarnią, wiedzą, że kwiaty kwitną sezonowo. Można zatem wybrać i zasadzić takie gatunki, które będą kwitły w różnych okresach, a ogród będzie cały czas kolorowy.
Należy zatem posadzić kwiaty kwitnące wiosną, latem i jesienią, najlepiej w obrębie jednej rabaty. Każdej wiosny jako pierwsze pojawiają się kwiaty cebulowe, a więc przebiśniegi, krokusy, kosaćce, tulipany i narcyzy. Najlepiej wyglądają, gdy rosną w grupach. Pomiędzy nimi warto posadzić bratki, stokrotki i konwalie, bo to gatunki, które będą kwitły jako następne.
Z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie warto posadzić kwiaty kwitnące latem. Tu już wybór jest ogromny. Pięknie będą wyglądać róże, liliowce, cynie czy lobelie i dalie, ale to tylko przykłady, bo letnich kwiatów jest mnóstwo. Na obrzeżach rabaty rosnąć powinny jesienne perełki, takie jak chryzantemy, astry czy wrzosy.
Taka kolorowa, całoroczna rabata ziści się, jeśli zachowane zostaną wszelkie terminy sadzenia roślin. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że wiosenne kwiaty można podziwiać wówczas, gdy cebulki zostaną umieszczone w glebie jesienią, a nie wiosną.

 

Kwiatowa kaskada

Ciekawym pomysłem na kompozycję kwiatową jest takie dobranie roślin, aby tworzyły kaskadę. W tym celu dobiera się kwiaty, których wysokość znacznie się różni. Zewnętrzne krańce rabaty obsadza się najniższymi kwiatami, najlepiej takimi o stonowanych barwach. Im bliżej środka rabaty, tym wyższe rośliny się sadzi. Ich kwiaty mogą mieć już nawet bardzo intensywną barwę.
Poszczególne rodzaje kwiatów warto oddzielić od siebie roślinami zielonymi o ciekawych kolorach liści. Tu świetnie sprawdzają się nawet zwykłe tawułki. Pięknie będzie wyglądać pokrzywka brazylijska czy irezyna. 

Romantyczne kobierce

Tego typu rabaty kwiatowe najlepiej wyglądają, gdy stworzone są z niewysokich roślin i to najlepiej tych płożących się. Najlepiej wykorzystać kilka gatunków roślin, których ułożenie warto starannie zaplanować. Najpiękniejsze kobierce tworzą kompozycje z macierzanki zawilca greckiego, barwinka pospolitego czy też z niecierpków, ale to tylko przykłady, bo roślin jest naprawdę wiele.
Kluczem do takiej kompozycji jest dokładne wytyczenie stanowisk poszczególnych gatunków roślin. Te najczęściej wyznacza się, zaznaczając najpierw właściwe miejsca piaskiem. Dopiero potem wysiewa się nasiona lub sadzi młode rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że kobierzec będzie dobrze wyglądał, gdy odpowiednio się o niego zadba. Z reguły konieczne jest regularne usuwanie chwastów oraz zbyt gęsto rosnących roślin.

Ogród orientalny

Dziś bardzo łatwo osiągnąć taki efekt. Wystarczy posadzić karłowate iglaki, które będą się piękne prezentować wokół doniczek z bonsai. Trzeba przyznać, że charakter takiej kompozycji świetnie podkreśla oczko wodne oraz typowe chińskie lampiony. To rozwiązanie nie wymaga wiele pracy, ale jest zdecydowanie droższe niż poprzednie propozycje.

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas