Przeglądając magazyny wnętrzarskie, często ma się wrażenie, że prezentowane tam wnętrza projektowane są przez jednego architekta. Szarości w stu jeden odsłonach, kilka akcentów z drewna i jedynie dekoracyjne poduszki w nieco odważniejszym wydaniu królują nie tylko na zdjęciach, ale w niemal każdym mieszkaniu czy domu.

Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się oryginalne materiały wykończeniowe, takie jak kamień, płytki czy cegła rozbiórkowa. Jak zaaranżować niepowtarzalne wnętrze? 

Cegły rozbiórkowe, płytki, które się z nich wycina, i naturalny kamień są coraz chętniej wykorzystywane. Można je stosować we wnętrzach oraz na zewnątrz domu, a nawet w ogrodach. Dzięki nim tworzy się niepowtarzalne ścianki, murki, obudowy kominków czy też posadzki. Co ciekawe, te materiały wykończeniowe pasują zarówno do tradycyjnych i rustykalnych wnętrz, jak i do tych bardzo awangardowych, industrialnych.

Skąd te cegły?

Rozbiórkowe cegły można zdobyć nie tylko w Polsce. Sprowadza się je także z innych krajów europejskich, szczególnie z Holandii i Belgii. Cegły polskie występują najczęściej w dwóch wymiarach: 25 x 12 x 6,5 cm lub 27 x 13 x 6 cm. W naszym kraju jest też wciąż rozbieranych wiele budynków zbudowanych na terenach poniemieckich, a tam cegły miały zwykle wymiar 24 x 11,5 x 7 cm. Cegły holenderskie lub belgijskie są najczęściej nieco większe.

Takie cegły mogą być wykorzystywane po dokładnym oczyszczeniu z pozostałości tynku i zapraw. Bardzo często wycina się z nich płytki, które potem mają nieco mniejsze wymiary, a na ścianie wyglądają po prostu doskonale.

Porozbiórkowe cegły pochodzą często z budynków XIX-wiecznych, a więc zdarza się, że wcześniej były częściami pałacowych murów lub elementami konstrukcji młynów, fabryk i kamienic. Wśród nich są różne rodzaje, takie jak zwykłe cegły pełne czy elewacyjne, szamotowe lub też klinkierowe.

Kamień naturalny

Od lat bardzo popularnym materiałem wykończeniowym jest kamień naturalny. I choć dziś nie jest on tak ekstrawagancki jak cegła rozbiórkowa, to we wnętrzach prezentuje się równie dobrze. Zwykle też pomieszczenia, w których go zastosowano, są nieco inne w odbiorze. Kamień naturalny nadaje pomieszczeniom sporo eleganckiego, a nawet luksusowego charakteru. Jest on materiałem bardzo trwałym, ale nie tak surowym, bo zwykle poddanym wcześniej solidnej obróbce.

Najczęściej wykorzystuje się go dla przełamania pewnej monotonii ścian. Znakomicie komponuje się z wieloma innymi materiałami. Bardzo dobrze wygląda w towarzystwie szkła, drewna, betonu czy nawet pytek ceramicznych.

Cegła rozbiórkowa czy kamień naturalny?

Zarówno cegły rozbiórkowe, jak i kamień naturalny stosuje się najczęściej jako obudowy kominków, kuchennych wysp lub barków. Coraz śmielej jednak wykorzystuje się obydwa materiały jako okładziny fragmentów lub całych, pojedynczych ścian. W ogrodach stanowią nawierzchnię tarasów lub podmurówki ogrodzeń.

Stosując cegłę rozbiórkową, uzyskuje się niepowtarzalny styl pomieszczeń, który wyraźnie eksponuje ich surowość i stwarza nawet nieco historyczny charakter. To z kolei jest trudne do uzyskania przy zastosowaniu kamienia naturalnego, bo ten najczęściej nadaje pomieszczeniom luksusowy styl. Aby choć trochę zbliżyć się do wrażenia, jakie zapewnia cegła rozbiórkowa, należy użyć kamienia, który nie został jeszcze obrobiony.