Coraz dłuższe dni i coraz wyższa temperatura powietrza to znak, że zbliża się wiosna. Każdy właściciel ogrodu lub działki musi się przygotować, bo właśnie wówczas jest najwięcej prac do wykonania. W końcu im lepiej przygotuje się ogród na nadejście wiosny, tym piękniej będzie on wyglądał aż do późnej jesieni. Jakie narzędzia i sprzęty należy przygotować i jakie prace trzeba wykonać przed nadejściem cieplejszych dni?

Przed sezonem trzeba dokonać przeglądu narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Wówczas wiadomo, czym rzeczywiście się dysponuje, a co należy po prostu dokupić. Każdy ogrodnik jednak wie, że wydatki poniesione na porządne narzędzia i urządzenia ogrodnicze to dobra inwestycja, choć czasami potrafi nieźle nadwerężyć budżet. Warto zatem dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebny nam jest drogi sprzęt automatyczny, bo przecież w niewielkich ogródkach wystarczą ręczne narzędzia. Te z napędem elektrycznym przydadzą się bardziej właścicielom dużych ogrodów.

Narzędzia niezbędne w każdym ogrodzie

Listę podstawowych narzędzi otwierają grabie. Można wybrać model o uniwersalnej końcówce, który nadaje się zarówno do wyrównywania ziemi, jak i do grabienia trawy. Wiosną model ten z pewnością się sprawdzi, ale jesienią warto już pomyśleć o kolejnych, tym razem specjalnych grabiach przeznaczonych do grabienia liści.

Niezbędny jest także komplet łopatek, które będą służyły do sadzenia roślin, do spulchniania i wszelkich poprawek powierzchni. Zaawansowani ogrodnicy powinni zaopatrzyć się w specjalne ręczne kultywatory, dzięki którym łatwiej jest spulchniać większe powierzchnie grządek i rabatek.

Żaden ogrodnik nie obejdzie się bez ręcznego sekatora, który służy do przycinania delikatnych pędów roślin. Jeśli w ogrodzie znajdują się krzewy lub żywopłot, to z pewnością potrzebne będą również nożyce do przycinania gałęzi, i to najlepiej w kilku rozmiarach.

Prace zdecydowanie ułatwia też taczka, bo wiosną można nią przewozić ziemię i rośliny, a jesienią jest przydatna przy pracach porządkowych. Niezbędny będzie także ogrodowy wąż do podlewania lub przynajmniej duża konewka. Warto również mieć pod ręką ogrodową miotłę i rękawiczki, które ochronią dłonie.

Wiosenne prace w ogrodzie

Zwykle pierwsze prace rozpoczynają się w marcu. Gdy robi się nieco cieplej, należy zacząć od zdjęcia wszelkich zimowych osłon, które miały chronić rośliny przez przemarzaniem zimą. Warto to zrobić wtedy, gdy nie ma słońca, aby nie fundować młodym pędom zbyt wysokiej temperatury na początek. Jeśli osłonki były wykonane ze słomianych mat czy z włókniny, można je oczyścić, przechować do jesieni, a potem użyć ponownie.

Następnie trzeba oczyścić rośliny z suchych pędów. Trawniki powinny zostać solidnie wygrabione z resztek liści, a z grządek należy usunąć resztki ubiegłorocznych roślin. Wiosna to też pora na przycięcie krzewów kwitnących późną wiosną i latem. Ich pędy trzeba czasem skrócić nawet o 75%. Dzięki temu rośliny będą znacznie ładniej kwitły. Warto również przyciąć liściasty żywopłot, a także ewentualnie korony drzew.

Gdy w ogrodzie zapanuje wiosenny porządek, można przystąpić do sadzenia nowych drzew i krzewów, które sprzedawane są z odkrytymi korzeniami. W punktach ogrodniczych trzeba wybierać takie egzemplarze, które nie mają przesuszonych korzeni. Kiedy tylko zostaną przywiezione do ogrodu, powinny być natychmiast posadzone. Inaczej można je bezpowrotnie stracić. Gdy temperatura wzrośnie jeszcze bardziej, przyjdzie zaś pora na sadzenie kwiatów.