Remont łazienki nie jest przyjemnością, o czym przekonało się już wiele osób. Skuwanie kafli i wymiana sprzętów potrafią nieźle dać w kość. I choć remontując łazienkę, zdajemy sobie sprawę, że jej wystrój będzie nam towarzyszył przez długie lata, to przychodzi taki moment, kiedy nie możemy już patrzeć na wybrane nawet nie tak dawno kafle. Pomimo że są one w dobrym stanie, zaczynamy szukać sposobów na kompletną zmianę wystroju łazienki, i to najchętniej bez wielkiego remontu. Czy to możliwe?

Dziś rzeczywiście można kompletnie zmienić wystrój łazienki, nie doświadczając tego całego bałaganu i kurzu, który jest efektem skuwania starych kafli. Mało tego, koszty remontu „bez remontu” łazienki będą niewielkie, a samopoczucie domowników nie ulegnie pogorszeniu – to bezcenne. Faktem jest jednak to, że nic samo się nie zrobi i trzeba będzie poświęcić temu zadaniu sporo czasu. Producenci oferują jednak dzisiaj sporo pomocnych rozwiązań, które sprawią, że prace przy wystroju łazienki nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności. Przyjrzyjmy się zatem, jakie rozwiązania można zastosować w łazience, aby w ciągu jednego weekendu całkowicie odmienić jej wystrój.

Malowanie kafli

Jeżeli techniczny stan kafli w łazience jest ciągle bez zarzutu, ale ich kolor nam już kompletnie nie odpowiada, można je po prostu pomalować. W sklepach można kupić specjalne farby przeznaczone do malowania kafelków, a duży wybór kolorów pozwoli dobrać coś odpowiedniego.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli płytki na ścianie są szorstkie, to wystarczy sama farba, gdy jednak są gładkie i błyszczące, konieczne będzie położenie farby podkładowej. Samą farbę najwygodniej nanieść specjalnym wałkiem do malowania, bo wówczas nakładana warstwa preparatu wszędzie będzie miała tę samą grubość. Łatwo unikniemy nieestetycznych zacieków. Warto też pamiętać, że w małych łazienka znacznie lepiej sprawdzają się jasne kolory, bo optycznie powiększają wnętrze. Ciemne kolory sprawiają, że wnętrza wydają się mniejsze i trzeba zastosować dobre oświetlenie lub duże lustra, które rekompensują to, co pomieszczeniu odbiera ciemny kolor ścian.

Mimo wszystko nowe płytki

Choć kiedyś było to ryzykowne posunięcie, dziś z powodzeniem na stare kafle można przykleić nowe. Co prawda takie rozwiązanie jest nieco mniej trwałe niż położenie kafli bezpośrednio na ścianę, ale zawsze wygodniejsze niż gruntowny remont. Trzeba tylko pamiętać, że kafle zawsze zaczynamy kłaść od linii podłogi, po czym podążamy w górę. Niezbędne jest bardzo dokładne wyznaczenie pionu i poziomu, a potem sprawdzanie ich po ułożeniu każdego rzędu, bo wówczas można będzie jeszcze dokonać ewentualnej korekty.Trzeba też koniecznie stosować krzyżyki dystansowe, aby utworzyły się równe szczeliny między kaflami, które na końcu wypełnione zostaną fugami.

 

Naklejki z folii samoprzylepnej

Szukając sposobów na szybką odmianę wystroju łazienki bez przeprowadzenia remontu i ponoszenia wielkich kosztów, trzeba wziąć pod uwagę naklejki z folii samoprzylepnej. To świetne rozwiązanie, które można zastosować w każdej łazience. Dzięki nim w ciągu kilku chwil uzyskać można spektakularne efekty. Dużym plusem tego rozwiązania jest także możliwość powrotu do stanu wyjściowego, więc śmiało można bawić się tą formą wprowadzania zmian. Warto używać naklejek, które nie są matowe, bo te dość łatwo można zarysować. Błyszczące naklejki znacznie lepiej wyglądają i można je dodatkowo zabezpieczyć specjalnym preparatem laminującym. Nalepki takie można kupić gotowe lub wykonać na zamówienie, w dowolnych wzorach i kolorach. Z pewnością warto spróbować tego rozwiązania.

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas