Remont to bardzo poważne przedsięwzięcie. Na ogół zniechęcają do niego już spore wydatki, które się z nim wiążą, nie mówiąc o ogromnym bałaganie i tonach kurzu, który przedostaje się do wszystkich zakamarków w szafach nawet pomimo ich starannego zabezpieczenia. Czy można przeprowadzić remont mieszkania samodzielnie, tak aby uniknąć dramatycznych niedogodności i zbyt wysokich kosztów?

Remont jak najbardziej można przeprowadzić własnymi rękami. Zanim jednak przyjdzie moment, w którym przyjdzie zakasać rękawy, trzeba wszystko starannie zaplanować. Na papierze powinien pojawić się nie tylko kosztorys, ale także harmonogram prac, tak by można było dokładnie sprecyzować, ile czasu zajmie nam remont, oraz ustalić optymalną kolejność prac. To pozwoli na dokonanie racjonalnych zakupów, tak aby niczego nie kupować w nadmiarze lub bez potrzeby.

Pomaluj lub wytapetuj ściany

Najprostszym sposobem na szybkie odświeżenie pokoi jest malowanie ścian. Ten sposób pozwala także na błyskawiczną zmianę wyglądu każdego wnętrza, bo nowe kolory są wprost na wyciągnięcie ręki. Warto wybierać farby dobrze kryjące, a wówczas bez trudu nawet ciemne ściany mogą stać się jasnymi. Do malowania nie potrzeba wiele sprzętu – wystarczy dobry pędzel lub wałek, taśma zabezpieczająca i odcinająca kolory oraz folia do przykrycia mebli i podłogi. Malując samodzielnie, znacznie łatwiej utrzymać porządek w całym mieszkaniu.

Jeśli ściany nie są w najlepszym stanie, warto rozważyć położenie tapety, która jest w stanie przykryć wiele niedoskonałości. Zwykle wówczas nie trzeba nawet uzupełniać niewielkich ubytków w ścianach, odpada też szlifowanie i szpachlowanie. Tapeta zamaskuje niemal wszystko. Jednak kładąc ją na ścianie, trzeba to zrobić precyzyjnie, bo tylko wówczas efekty będą naprawdę spektakularne.

Podłogi w pokojach

Błyskawicznie można też odmienić podłogi. Dziś ułożenie paneli podłogowych nie jest już żadną filozofią i każdy, kto ma trochę siły i ochoty, może to zrobić we własnym zakresie. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia, możemy obejrzeć jeden z poradników w Internecie i postępować zgodnie z tymi instrukcjami.

Innym rozwiązaniem jest położenie wykładziny dywanowej na zniszczoną podłogę, co też błyskawicznie odmieni całe wnętrze.  

Łazienka jak nowa

Jeżeli stan techniczny kafli jest bez zarzutu, w prosty sposób można nadać im „drugie życie”. Dziś dostępne są specjalne farby, które pozwalają na pomalowanie kafelków na niemal dowolny kolor, co odmienia i odświeża całe wnętrze w ciągu kilku minut. Można też pokusić się o specjalne naklejki na kafle, które są ostatnio bardzo modne. Kupuje się je gotowe albo zamawia w wybranym wzorze i kolorze.

Ci, którzy jednak chcą nieco gruntowniejszych zmian, mogą zdecydować się na przyklejenie nowych kafli wprost do starych. Specjalne kleje dadzą sobie z tym radę bez problemu. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy poprzednie kafle są w naprawdę dobrym stanie. 

Zabudowa kuchenna w nowym wydaniu

Renowację kuchni warto zacząć od nadania nowej szaty szafkom kuchennym. Wystarczy wymienić drzwiczki na nowe, a cała kuchnia nabierze innego wymiaru. Wnętrza świetnie odmieniają nowe okleiny, można więc po prostu okleić kuchenne meble. Dziś jakość takich oklein jest doskonała i trzeba przyznać, że w ten tani sposób uzyskuje się bardzo dobre efekty. Odmalowanie kuchennych ścian z pewnością nie będzie też problemem.

W ten prosty sposób nawet w ciągu kilku dni można gruntownie odmienić swoje mieszkanie i bez wielkiego remontu cieszyć się nowym wystrojem wnętrz. 

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas