W latach 70. i 80. XX wieku płyty OSB kojarzyły się z tanim sposobem na wykańczanie mieszkań. Pełniły funkcje materiału konstrukcyjnego, dzięki któremu szybko stawiano prowizoryczne ścianki działowe i naprawiano podłogi. Dziś płyty OSB postrzegane są zupełnie inaczej. Stały się one awangardowym elementem wystroju wnętrz, szczególnie tych utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, ale także w tym bardziej śmiałym, industrialnym. 

Płyty OSB są drewnopochodne i składają się z kilku warstw. Każda z nich powstaje z długich, drewnianych wiórów, które są odpadem w czasie procesu skrawania drewna okrągłego. Wióry te łączy się żywicami syntetycznymi, a następnie formuje się z nich płyty. W ten sposób tworzy się bardzo ciekawa faktura powierzchni płyt, która zyskała uznanie nie tylko w oczach projektantów wnętrz, ale także finalnych użytkowników. 

Rodzaje płyt OSB

Płyty produkuje się w czterech podstawowych wariantach. Pierwszym z nich są płyty ogólnego zastosowania, które muszą być montowane tylko w pomieszczeniach suchych. Oznaczane są one symbolem OSB/1. Wykorzystuje się je głównie w celach dekoracyjnych lub jako materiał, z którego mogą powstać meble. Płyty nośne do pomieszczeń suchych oznaczone są cyfrą 2.

Podobnie w dwóch wariantach występują płyty OSB do pomieszczeń o sporej wilgotności. Te, które przeznaczone są do zastosowań dekoracyjnych, mają symbol 0SB/3, a te o właściwościach nośnych mają końcówkę 4.

Płyty OSB z powodzeniem zdobić mogą dziś ściany. Tak jak kiedyś hitem były powierzchnie z korka, to dziś na ścianach można często podziwiać interesującą strukturę klejonych wiórów drewnianych. Takie rozwiązania pojawiają się w zarówno w nowocześnie urządzonych salonach, jak i sypialniach. Nie brakuje też amatorów na takie aranżacje w łazienkach. Prawdziwym hitem jednak są trwałe zabudowy i meble z płyt wiórowych. 

Meble z płyt OSB w awangardzie

Niektórzy natychmiast przypomną, że przecież płyty OSB od lat służą jako materiał meblarski i mają oni poniekąd rację. Różnica polega na tym, że kiedyś płyty te były dokładnie zamaskowane meblowymi okleinami syntetycznymi lub fornirem. Dziś natomiast nie dość, że zrezygnowano z takiego wykończenia, to jeszcze podkreśla się strukturę płyt, wykańczając je najczęściej tylko specjalnymi, transparentnymi lakierami. Trzeba bowiem pamiętać, że płyty OSB są dość nierówne i po prostu szorstkie, a więc przed ostatecznym ich wykończeniem muszą zostać dokładnie przeszlifowane. Pozbywamy się dzięki temu wszelkich niedogodnych nierówności.

Proste meble, takie jak regały czy półki, może wykonać każdy. Wystarczy dysponować podstawowymi narzędziami do cięcia płyt oraz odrobiną wyobraźni przestrzennej. Do wykonania bardziej wyrafinowanych mebli warto zatrudnić stolarza. Prostota mebli z płyt OSB urzeka wiele osób. Bardzo dobrze prezentują się zarówno szafy i regały z płyt, jak i meble kuchenne. Zwolennicy stosunkowo niewielkich zmian wymieniają chociażby drzwiczki w kuchennych szafkach właśnie na te wykonane z OSB, nadając kuchni nowoczesny, industrialnych charakter w kilka chwil.

Ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju podesty wykonane z płyt wiórowych. Są to zarówno podesty różnicujące położenie pomieszczeń lub przestrzeni w mieszkaniach, jak i podesty zastępujące ramy łóżek w sypialniach. Jedne i drugie robią naprawdę doskonałe wrażenie.

Dlaczego warto pokochać meble z OSB?

Faktura płyt OSB i mebli z nich wykonanych zdecydowanie odbiega od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez lata. Meble z płyt wiórowych wyglądają bardzo oryginalnie i idealnie wpisują się we wnętrza urządzone w stylu amerykańskich loftów, a nie ma co ukrywać, że ten klimat szczególnie lubią młodzi ludzie.

Ogromnym plusem są także niewielkie koszty takich mebli, bo płyty OSB są tanie, a więc na umeblowanie swojego lokum nie trzeba wydać wiele. Efekty zaskoczą jednak pozytywnie niemal każdego