Drzwi wewnętrzne są nie tylko ważnym elementem dekoracyjnym w niemal każdym domu czy mieszkaniu, ale także spełniają ważne funkcje. W końcu potrzebujemy ciszy do pracy, czasami szukamy intymności lub po prostu chcemy wyraźnie zaznaczyć granice „królestwa” naszych dzieci. Jak wybrać drzwi wewnętrzne, aby zaspokoiły wszelkie potrzeby domowników?

Awangardowe trendy lansują ogromne wnętrza, gdzie przestrzeń nie jest na stałe podzielona, gdzie salon łączy się z sypialnią, pokojem do pracy i kuchnią, a kącik dziecięcy urządzono za ruchomym przepierzeniem. I choć są to często piękne projekty, to na co dzień nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Tradycyjna aranżacja i podział powierzchni mieszkalnej ma się zatem dobrze, a drzwi wewnętrzne są niezbędnym elementem wyposażenia.

Drzwi wewnętrzne i ich funkcjonalność

Przy wyborze drzwi wewnętrznych, najważniejsze wydaje się określenie funkcji, jakie mają one spełniać. Dziś już standardem są otwarte salony i pokoje dzienne, które płynnie łączą się z aneksami kuchennymi. Czasami jednak warto zaznaczyć granicę między tymi przestrzeniami, więc drzwi przeszklone w całości lub chociażby częściowo będą doskonałym rozwiązaniem. Nie będą wyglądały zbyt ciężko, bo światło będzie się niemal swobodnie przez nie przedostawać. Sprawią też, że taki bardziej zdecydowany podział wnętrza nie będzie zmniejszał optycznie całej przestrzeni.

Z kolei w sypialniach potrzebna jest prywatność i cisza, tak aby można było wypoczywać tam w komfortowych warunkach. Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj zatem drzwi pełne, o dobrym stopniu dźwiękochłonności. Ten rodzaj drzwi warto też montować w pomieszczeniach przeznaczonych na gabinety i pokoje do pracy, bo dzięki nim powstaje przestrzeń sprzyjająca koncentracji.

Jeszcze innych drzwi wewnętrznych wymagają łazienki i toalety. Tu też muszą one zapewnić poczucie prywatności, ale trzeba pamiętać, że w tych pomieszczeniach konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji. Wilgoć, która tu się pojawia, musi być skutecznie odprowadzana na zewnątrz, dlatego drzwi muszą posiadać kratki lub otwory wentylacyjne, albo też specjalne podcięcia na dolnej krawędzi.

Wśród drzwi wewnętrznych znaleźć można także te przeznaczone do zadań specjalnych. To drzwi, które powinny być montowane w pomieszczeniach gospodarczych, takich, jak: kotłownie, piwnice czy przydomowe warsztaty. Takie drzwi z reguły są znacznie szersze niż standardowe, są masywne i powinny być szczelne. Czasami warto pomyśleć wręcz o drzwiach przeciwpożarowych, choć polskie przepisy budowlane nie narzucają takiego wymogu dla mieszkań i domów jednorodzinnych. 

Drzwi wewnętrzne – budowa i estetyka

Przy wyborze drzwi wewnętrznych wielu klientów kieruje się ceną, ale nie zawsze jest to dobra metoda. Czasami tańsze drzwi znacznie jakościowo przewyższają te droższe, a i niestety odwrotne sytuacje też się zdarzają. O wiele lepiej kierować się jakością drzwi i ich estetycznym dopasowaniem do wnętrz, w których będą montowane.

Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się drzwi płytowe i płycinowe. Te pierwsze składają się z ramiaka wykonanego najczęściej z klejonego drewna albo z płyty MDF oraz z wypełnienia. Tańsze modele mają w środku kartonowy wsad o strukturze plastra miodu. Tego typu drzwi są lekkie, ale nie dają dobrej izolacji ani termicznej, ani akustycznej. Znacznie lepsze są drzwi, w których jako wypełnienie zastosowano płytę wiórową pełną lub otworową, ale trzeba pamiętać, że takie drzwi są znacznie cięższe. Drzwi płycinowe można rozpoznać po tym, że wyraźnie widoczna jest rama konstrukcyjna, a osadzone w niej płyciny będące wypełnieniem najczęściej wykonane są z materiałów drewnopochodnych.

Na koniec pozostaje dopasowanie drzwi do estetyki wnętrz, w których będą montowane. Ogromny wybór oklein, materiałów, z których są wykonane, kolorów i deseni niestety nie ułatwia zadania. Trzeba zatem najpierw podjąć decyzję, czy drzwi wewnętrzne będą dobrane tak, aby jak najmniej rzucały się w oczy, czy też wręcz przeciwnie – mają one być kontrastowym elementem w całym wystroju. Pierwsze rozwiązanie wybierają najczęściej osoby ceniące sobie klasyczny charakter pomieszczeń. Znacznie odważniejszy, drugi wariant z reguły odpowiada tym, którzy uwielbiają niekonwencjonalne aranżacje wnętrz.  

Tylko u nas!

  • Tylko u nas
  • Tylko u nas
  • Tylko u nas