Najpiękniejsze rośliny w ogrodzie, nawet te starannie wypielęgnowane, potrzebują dodatkowej oprawy. Murki, ścianki oporowe podtrzymujące każdego dnia masy ziemi, zapobiegające osuwaniu się gruntu oraz ścieżki, po których spaceruje się każdego dnia, wymagają także dobrej kondycji. Jakie materiały wykorzystać do ich budowy lub renowacji, aby wyglądały pięknie przez długi czas?

Nie wszyscy właściciele ogródków uwielbiają prace w ogrodzie, więc sadzą kilka krzewów, a na pozostałej powierzchni króluje trawa. Jednak z czasem większość z nich zmienia zdanie. Patrzą z lekką zazdrością na ogródki sąsiadów, w których kwitną pięknie kwiaty. W końcu i oni podejmują decyzję, że w ich ogródku musi pojawić się choć kilka kwiatów. Jak stworzyć piękną kompozycję kwiatową w ogrodzie, nie mając żadnego doświadczenia w tym temacie? Oto kilka praktycznych porad.

Urządzanie kuchni to wielka przyjemność. To tu spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki dla wszystkich domowników, więc staramy się zorganizować całą przestrzeń nie tylko pięknie, ale przede wszystkim funkcjonalnie i ergonomicznie. Z uwagi na wielość detali, podczas wyposażania kuchni bardzo łatwo popełnić błąd, który potem będzie codziennie przypominał nam o sobie. Warto zastanowić się między innymi nad zlewozmywakiem kuchennym, by wybrany model spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

O przydomowym ogródku warzywnym marzy wiele osób, ale nie każdy wie, jak się do tego zabrać. Nawet w niewielkim ogródku, takim który znajduje się do dyspozycji właściciela domku szeregowego, można zorganizować niewielki warzywnik i cieszyć się pysznymi pomidorami, sałatą lub po prostu świeżymi ziołami przez cały rok. Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, aby tego dokonać. Sprawdź, co powinieneś zrobić.

Zarówno mieszkania w budynkach wielorodzinnych, jak i domy
 jednorodzinne mogą pozostawiać wiele do życzenia, jeśli chodzi o ciszę, na której wielu z nas zależy. Większość osób nie interesuje się życiem sąsiadów i niekoniecznie chce słyszeć ich rozmowy. Nie każdy chce, aby każdy krok osób mieszkających wyżej był słyszalny w mieszkaniu czy pokoju. To też działa w drugą stronę. Nikt nie chce przeszkadzać sąsiadom. Potrzebne jest zatem skuteczne wyciszenie ścian i podłóg.

Zero waste to zwrot, który słyszało już wielu, ale większość ciągle nie wie, o co właściwie chodzi. W dosłownym tłumaczeniu „zero waste” to „zero śmieci”, co w praktyce oznaczać ma taki sposób życia, aby „produkować” jak najmniej śmieci, a najlepiej wcale. Nietrudno sobie wyobrazić, że jeśli wszyscy ludzie postępowaliby w ten sposób, to naszą planetę łatwo ocalilibyśmy przed totalną degradacją, a kolejne pokolenia mogłyby żyć w znakomitym środowisku. Co kompostownik ma wspólnego z zero waste? 

Przestronny salon i wspaniała, duża kuchnia to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Większość na co dzień funkcjonuje we wnętrzach, które mogłyby być większe, ale nie są. Często się zdarza, że kuchnia jest zbyt mała i ciasna, a w salonie brakuje przestrzeni. Nie trzeba jednak popadać w rozpacz. Wystarczy zastosować proste triki, które powiększą optycznie pomieszczenia i sprawią, że domownicy poczują się w nich znakomicie.

Poddasza użytkowe to wnętrza z duszą. Nawet urządzone w niewyszukany sposób mają swój klimat i styl. I choć budując dom, ciągle rzadko wykańcza się od razu poddasze, to przychodzi taki moment w życiu, kiedy po prostu trzeba to zrobić. To przecież najprostszy sposób, aby powiększyć powierzchnię mieszkalną domu i uczynić życie znacznie wygodniejszym.

Kolory ścian w mieszkaniu to najważniejszy element, który tworzy klimat i styl całego wnętrza. Za ich pomocą można optycznie zmieniać rozmiary i kształty pomieszczeń. Dzięki odpowiednim barwom na ścianach powstają przytulne pokoje dzienne lub też salony, w których dominuje wrażenie chłodnej elegancji. Zatem farby do ścian dobierać można odpowiednio do efektów, które chce się osiągnąć. Sprawdź, jak to zrobić.

Przeglądając magazyny wnętrzarskie, często ma się wrażenie, że prezentowane tam wnętrza projektowane są przez jednego architekta. Szarości w stu jeden odsłonach, kilka akcentów z drewna i jedynie dekoracyjne poduszki w nieco odważniejszym wydaniu królują nie tylko na zdjęciach, ale w niemal każdym mieszkaniu czy domu.

Kolorowe i radosne pokoje dziecięce zawsze wzbudzają zachwyt. Maluchy bardzo dobrze się w nich czują, a to z pewnością wpływa pozytywnie na ich nastrój, a nawet na ogólny rozwój. Otaczajmy dzieci estetycznymi aranżacjami przestrzeni, bo w ten sposób jesteśmy w stanie kształtować ich późniejszy gust. Bierzmy jednak pod uwagę ich upodobania! 

 Coraz dłuższe dni i coraz wyższa temperatura powietrza to znak, że zbliża się wiosna. Każdy właściciel ogrodu lub działki musi się przygotować, bo właśnie wówczas jest najwięcej prac do wykonania. W końcu im lepiej przygotuje się ogród na nadejście wiosny, tym piękniej będzie on wyglądał aż do późnej jesieni. Jakie narzędzia i sprzęty należy przygotować i jakie prace trzeba wykonać przed nadejściem cieplejszych dni?

Wspaniałą atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzą przemyślane dekoracje domu i otoczenia, pyszne potrawy, spośród których wiele przygotowuje się tylko na Święta, oraz domownicy i goście. Ci, odświętnie ubrani, zbierają się przy świątecznym stole i w pięknym otoczeniu mogą spędzić wspólnie ten magiczny czas. Jak udekorować dom i ogród, aby poczuć prawdziwie bożonarodzeniowy klimat? 

Remont łazienki nie jest przyjemnością, o czym przekonało się już wiele osób. Skuwanie kafli i wymiana sprzętów potrafią nieźle dać w kość. I choć remontując łazienkę, zdajemy sobie sprawę, że jej wystrój będzie nam towarzyszył przez długie lata, to przychodzi taki moment, kiedy nie możemy już patrzeć na wybrane nawet nie tak dawno kafle. Pomimo że są one w dobrym stanie, zaczynamy szukać sposobów na kompletną zmianę wystroju łazienki, i to najchętniej bez wielkiego remontu. Czy to możliwe?

Prysznic czy wanna? To dylemat, który pojawia się w wielu rodzinach. Trzeba przyznać, że każdy z tych łazienkowych sprzętów ma swoich zagorzałych zwolenników. Pół biedy, jeśli łazienka jest na tyle duża,
że można zamontować w niej i wannę, i prysznic. Co jednak zrobić, kiedy trzeba wybierać? Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety, ale też niewielkie wady.

Remont to bardzo poważne przedsięwzięcie. Na ogół zniechęcają do niego już spore wydatki, które się z nim wiążą, nie mówiąc o ogromnym bałaganie i tonach kurzu, który przedostaje się do wszystkich zakamarków w szafach nawet pomimo ich starannego zabezpieczenia. Czy można przeprowadzić remont mieszkania samodzielnie, tak aby uniknąć dramatycznych niedogodności i zbyt wysokich kosztów?

Planując remont mieszkania czy domu, zastanawiamy się głównie nad nową kolorystyką. W głowach przewijają się kolejne pomysły na aranżacje wnętrz i zupełnie zapominamy o tak ważnym aspekcie, jakim jest odpowiedni dobór farb… nie ze względu na kolor, ale z uwagi na ich właściwości. Przecież farby, oprócz swoich pięknych kolorów, muszą być trwałe, funkcjonalne, a w ich składzie powinny znajdować się komponenty niewpływające negatywnie na zdrowie domowników.

W latach 70. i 80. XX wieku płyty OSB kojarzyły się z tanim sposobem na wykańczanie mieszkań. Pełniły funkcje materiału konstrukcyjnego, dzięki któremu szybko stawiano prowizoryczne ścianki działowe i naprawiano podłogi. Dziś płyty OSB postrzegane są zupełnie inaczej. Stały się one awangardowym elementem wystroju wnętrz, szczególnie tych utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, ale także w tym bardziej śmiałym, industrialnym. 

Co roku, gdy zbliża się jesień i na dworze robi się coraz chłodniej, zas tanawiamy się, jak utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu czy w domu, zanim na dobre uruchomimy ogrzewanie. Schyłek lata zmusza nas często do zadbania o komfort termiczny, bo zwykle rano i wieczorem w pokojach robi się chłodniej i trzeba je odrobinę dogrzać.

Drzwi wewnętrzne są nie tylko ważnym elementem dekoracyjnym w niemal każdym domu czy mieszkaniu, ale także spełniają ważne funkcje. W końcu potrzebujemy ciszy do pracy, czasami szukamy intymności lub po prostu chcemy wyraźnie zaznaczyć granice „królestwa” naszych dzieci. Jak wybrać drzwi wewnętrzne, aby zaspokoiły wszelkie potrzeby domowników?

Biokominki w zasadzie nadal są nowością na polskim rynku. Docenia je coraz więcej osób, ponieważ są bardzo dobrą opcją dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się urokliwym, nastrojowym blaskiem ognia w mieszkaniach i domach, gdzie nie ma możliwości podłączenia tradycyjnego kominka do instalacji kominowej. Trzeba jednak na wstępie zaznaczyć, że biokominek nie zastąpi normalnego ogrzewania, ale może być jego miłym uzupełnieniem.

Drzwi wejściowe to bardzo ważny element wyposażenia mieszkania. To one zapewniają domownikom bezpieczeństwo i chronią pomieszczenia przed utratą ciepła. Wśród wielu ofert na rynku znaleźć można drzwi zewnętrzne wykonane z drewna, z PCW, ze stali czy z aluminium. Różne systemy konstrukcji, tysiące kolorów i okładzin także nie ułatwiają wyboru. Czym zatem kierować się przy podejmowaniu tak ważnej decyzji?